Uncategorized

Corona virüse karşı evdeki mikroplar ve bakteriler nasıl yok edilir?

Corona virüsüne karşı evdeki mikroplar ve bakterileri yok etmek için bunu mutlaka yapın!

Corona virüs tüm dünyayı etkisi altına almasının ve Türkiye’ye girmesinin ardından birçok kişi virüsten korunmanın yollarını araştırmaya başladı.

Özellikle uzmanlar hijyen konusuna büyük önem verilmesinin altını çiziyor. Kişisel temizlik dışında, ev temizliğine de özen göstermemiz ve dikkat etmemiz gerekiyor. İlk olarak ev temizliğine başlamadan önce mikropların ve bakterilerin en çok gizlendiği yerleri bilmeniz gerekiyor. Bu yerleri tespit ettikten sonra detaylı temizliğe başlamanız daha kolay olacaktır. Bunun dışında Corona virüse karşı ev temizliğinde en çok çamaşır suyu tercih ediliyor.

Ancak çamaşır suyu çok fazla kimyasal içerdiği için birçok kişi kullanmaktan çekiniyor. Sizin için evdeki gizli bakteri taşıyan alanları, virüsleri yok edecek doğal temizlik ürünlerini ve evde doğal çamaşır suyu yapmanız için gerekli olan bilgileri paylaştık.

Mikropların ve bakterilerin evde en çok saklandığı yerler

En etkili temizlik yöntemlerini denemeden önce öncelikle evin en çok bakteri ve mikrop biriktirdiği yerleri bilmek gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre evlerin içinde 300’den fazla bakteri bulunuyor. Evde yapılan temizliğe rağmen mikroplar ve bakteriler bazı yerlerde gizlice saklanıyor. Mikroplardan kurtulmak, hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız haftada bir defa detaylı temizlik yapmaya özen gösterin. İşte en çok bakteri ve mikrop bulunan alanlar…

Bulaşık süngerleri ve lavabolar

Mutfaklar en çok kullanılan alanlar olduğu için mikropların en fazla olduğu yerlerdir. Yemek artıkları, muftak süngerleri ve mutfak lavaboları en çok bakteri üreten yerlerin başında geliyor. Bulaşık süngerini her gün değiştiremiyorsanız her gün çamaşır suyunda bekletin. Mutfak lavabosunda bulunan yemek artıklarıbirçok bakteriyi içinde barındırıyor. Tamamen mikrop yuvası olan lavabolar birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Bu yüzden bakterilerin oluşumunu engellemek için mutlaka her gün deterjanla temizlemek gerekiyor.

Çamaşır makinesi

Çamaşır makinesini evinizdeki en temiz beyaz eşya olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu pek doğru değil. Çünkü kirli çamaşırları makineye her doldurduğunuzda bakteri ve virüsler de çoğalıyor. Çamaşır makinesini temiz tutmanın yolu ise haftada bir kez bir bardak çamaşır suyuyla boş bir şekilde yıkamaktan geçiyor.

Elektronik cihazlar

Elektronik cihazlar da mikropların en çok biriktiği yerlerden biridir. Bu cihazlarla bütün gün iç içeyiz. Tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar özellikle televizyon kumandaları… Bunları kullanırken ellerinizin temiz olmasına özen gösterin. Eve gelir gelmez ellerinizi yıkayıp cihazları da temiz bir bezle temizlemeniz gerekir.

Diş fırçası

Diş fırçaları bakterilerin en çok üremeyi sevdiği yerlerden biridir. Islak bırakılan diş fırçaları binlerce mikrop barındırır. Uzman diş fırçasını 3 ayda bir değiştirilmesini gerektiğini söylüyor. Havlular da her gün değiştirilmesi gereken eşyalar arasında.

Trabzanlar ve kapı kolları

Mikroplar kapı kollarında, korkuluklarda, lambalarda, musluklarda kısacası elle temas edilen her yerde hızla çoğalır. Bu yüzeyleri haftada bir kez sterilize etmeniz gerekir. Ellerimizin dokunduğu her yere de bu mikroplar taşındığı için günde en az iki kez temiz bir bezle kapı kollarını, prizleri silerek oluşacak bakterileri yok edebilirsiniz.

Klozet

Tuvalet kapağı açık bırakılarak sifon çekilirse mikroplar banyonun her yerine yayılır. Kötü mikropları sınırlandırmak için haftalık olarak klozeti temizleyin ve kapağını kapatın.

Evcil hayvan kapları

Evcil havyanlara yemek ve su verilen kaplarında hijyenine dikkat etmeniz gerekiyor. Haftada en az iki defa deterjanlı suyla temizlenmesi gerekiyor. Özellikle peluş oyuncaklar sürekli çocukların elinde olduğu için devamlı olarak yıkanması gerekiyor. Peluş oldukları için çok toz toplayabilir ve üzerinde bakteri barındırabilir.

Televizyon kumandası

Mikropların var olduğu yerler özellikle herkesin dokunduğu telefon, sehpa, televizyon kumandası gibi sık kullanılan eşyalar. Gün içerisinde bu objeleri dezenfektan mendillerle sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin.

Makyaj malzemeleri koyulan çantalar tam bir mikrop yuvası! Her yere taşınan bu çantaları da olur olmaz her yere koyarız. Mikrop yuvasına dönüşen bu çantaları sabunlu suyla temizlemek gerekiyor.

Evinizi temizlerken hangi doğal ürünleri kullanabilirsiniz?
Herkes iyi kokan, ellere zarar vermeyen ve aynı zamanda mikropları ve bakterileri evden uzak tutan ürünleri kullanmayı sever. Buradaki karmaşık kısım, bu ürünlerin aynı zamanda çevreye oldukça zararlı olan pek çok kimyasal madde içermesidir. Bunların pek çoğu zehirlidir ve çoğu yavaş yavaş ellerinize zarar verir. Sizin için evdeki bakterileri ve mikropları yok eden kimyasal içermeyen doğal ürünleri paylaştık.

Karbonat

Birçok kişinin bildiği gibi kullandığınız ürünlerin çoğu zehirlidir. Bunların yerine kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri de karbonattır. Tencereleri, tavaları ve tabakları yıkayabilirsiniz. Yüzeyleri, fayansları, küvetleri, lavaboları vb. silebilirsiniz. Fırını, mikrodalgayı ve mobilyaları temizleyebilirsiniz.

Elma sirkesi

Doğal elma sirkesini cam, mikrodalga, duşakabin ve makyaj lekeleri için kullanabilirsiniz. Cam için; bir beze bandırılmış bir miktar sirkeyle bardaklarınızdan ve fincanlarınızdan yağları sökebilir ve onları parlatabilirsiniz. Ardından sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır. Mikrodalga fırınları temizlemek için sirke birebirdir. Sirke içeren ufak bir bardağı mikrodalga fırının içerisine yerleştirin ve fırını yaklaşık 4 dakika kadar çalıştırın. Sirkeden çıkan buhar fırının içerisindeki kirleri yok eder. Elma sirkesi ayrıca kıyafetlerinizden makyaj lekelerini çıkarmak için de mükemmel bir kaynaktır. Su ve sirke karışımına bandırılmış bir bezle kıyafetlerinizi hafifçe silmeniz bu sorunu çözer.

Limonun gücü

Limon evinizin pek çok alanında kullanabileceğiniz mükemmel bir kaynaktır. Kkokusu güzeldir, yağ sökücü ve beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca, limon suyu bakteri öldürücü ve antiseptik özelliklere de sahiptir ve bu nedenle temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan bir bileşendir.

Limon beyaz kıyafetlerinizin rengini geri kazanması açısından mükemmel bir üründür. Ne mi yapmanız gerek? Çamaşırları yıkarken yarım fincan limon suyunu çalkalama aşamasında makineye boşatın. İnanılmaz sonuçlara tanık olacaksınız. Bulaşıkları elde veya bulaşık makinesinde yıkarken bunlara birkaç damla limon eklerseniz yağların daha kolay yok edildiğini görürsünüz. Yarım bir limonu buzdolabına koyun ve kötü kokuların nasıl yok olduğunu görün. Limon aynı zamanda mutfaktaki (ahşapta, bezlerde, camlarda, vs.) herhangi bir lekeden kurtulmak için de bire birdir. Az bir miktar suya birkaç damla limon suyu eklerseniz mükemmel bir temizlik maddesi elde edersiniz.

Doğal çamaşır suyu nasıl yapılır?

Birçok uzmanın Corona virüsü açıklamaları doğrultusunda evdeki mikrobu ve bakterileri yok edecek en etkili yöntemlerden biri de çamaşır suyudur. Ancak çamaşır suyuna alerjisi olanlar ve rahatsızlık duyanlar için ev yapımı çamaşır suyu tarifi paylaşıyoruz. Evde doğal çamaşır suyu yapıp, herhangi bir kimyasala maruz kalmadan, alıştığınız hijyene sağlığınızı riske atmadan ulaşmanız mümkün…

Ev yapımı çamaşır suyu için gerekli olan malzemeler:

Sprey şişesi, 1 fincan oksijenli su, 1/2 su bardağı beyaz sirke, 1/2 su bardağı su, 1 çorba kaşığı limon suyu ve limon uçucu yağı.

Nasıl yapılır?

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıp, sprey şişesine koyun ve ağzını sıkıca kapatıp karanlık bir alanda muhafaza edin ve en önemlisi koyu renk bir sprey şişesinde muhafaza edin ki ışıkla teması kesilsin.Yaptığınız bu çamaşır suyunun ömrü 1 ay, ölçüleri isteğinize göre orantılı olarak azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Bu ev yapımı çamaşır suyu da önceden kullanmış olduğunuz kimyasal çamaşır suyu gibi yine aynı şekilde kullanabilirsiniz. Mutfak ve banyo lavabolarınıza, duşakabinlerinize, klozetlerinize sıkıp, bekletip, ovalayarak durulayabilirsiniz. Yerleri silerken yine bu ev yapımı çamaşır suyunu hazırlamış olduğunuz yer silme suyunuzun içine 1 kahve fincanı kadar ekleyip, yerleri silebilirsiniz.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/corona-viruse-karsi-evdeki-mikroplar-ve-bakteriler-nasil-yok-edilir-6165036/19