Gündem

Corona virüs toplantısı sona erdi! Bakan Koca: Pozitif çıkan yeni vakalar var

Sağlık Bakanı Koca: Pozitif çıkan yeni vakalarımız var. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı da sizlere açıklayacağım

Son dakika haberine göre bilim kurulunda corona virüs toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bilim kurulu toplantısı sonrası corona virüs ile ilgili açıklamalarında bulundu.

Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Corona virüs tehlikesine karşı verdiğimiz mücadelede en güçlü ortaklarımızdan birinin siz değerli medya mensuplarını olduğunu belirtmiştik.

Sabah sahte bir belge üretilip yayıldı. Kamuoyuna gizli diye sunuldu. Tümüyle uydurmaydı. Panik duygusaldır akla uygun değildir. Sağ duyulu olmalıyız, akılla hareket etmeliyiz. Tedbir ve panik birbirinin zıttıdır.

Normal hayatlarımıza döneceğiz.

Tablo bir salgın tablosudur. Türkiye’deki tablo diğer ülkelerdeki tabloyla özdeş değildir. Pek çok ülke kontrolü kaybetmiş durumda. Artık pozitif tanılardan kaybedilen hasta sayıları öne çıkmaktadır. Tedbirlere uyarsak hastalığı kontrol altına alabiliriz.

Sıkı tedbirlerle bu sorunu aşacağız. Bugün bilim kurulunda alınan yeni önlemler oldu. Bunlarla ilgili birtakım uygulamaları söylemek istiyorum.

Laboratuvar sayımızı hafta sonuna kadar 16’ya çıkaracağız. Kiti ülkenin bütün illerine vererek bunu hızla gerçekleştirmiş olacağız. Test daha fazla şehirde yapılacak, test daha fazla sayıda şüpheliye vakit kaybı olmadan uygulanacak.

Umreden gelen 5 binin üzerindeki vatandaşımızı gözleme aldık. 14 gün boyunca gözlem altında tutmuş olacağız.

Devlet tedbirleri olarak bilimsel ve ticari toplantı tüm etkinlikler durduruldu. Bilim kurulumuzun önerisi ilgili bakanlıklarımızın talebi sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla eğlence mekanlarının faaliyetleri de bildiğiniz gibi askıya alındı.

Uçuş yasakları bu yasak ülkelere 6 tane ülke ilave edilmiş oldu. İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçuş yarın sabahtan itibaren yasaklamış oldu. Uçuş yasağı uyguladığımız ülke sayısı 20’ye çıkmış oldu.

Toplam hasta sayımız şu anda pozitif çıkan yeni vakalarımız var. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı da sizlere açıklayacağım.

Şimdi mücadelenin yeni safhasındayız. Bizi riskten koruyacak tedbirlerde ciddiyetimiz daha da artmalı.

Vatandaşlarımıza 83 milyon adına uyarı yapmak istiyorum. Türkiye’ye dönmekte ısrarcı olmayalım.

12’den önce vaka sayısını açıklayacağım. Şu ana kadar can kaybı söz konusu olmadı. Solunum sıkıntısı olan hastalarımız var. Biz vakaların seyrinin dünya örneğinde görüldüğü şeklinde nasıl seyredeceğini biliyoruz. Hızlı bir yayılım içinde olacağını önümüzdeki 2,3 haftanın çok önemli olduğunu biliyoruz.

Biz ne kadar bu dönemde yapılması gerekenleri yapması noktasında hassas davranırsak bu bir buçuk iki aylık zamanın son derece önemli olduğunu, kritik olduğunu bu salgını aşmak için bu zaman diliminde önemli olduğunu söylüyoruz.

Bilim kurulundan arkadaşlarımız özellikle bu noktada hassasiyeti ifade etmeye çalışıyorlar. Bizim vatandaşımızdan özellikle istediğimiz şu dönemi asgari temasla geçiriyor olmaları. 3-4 adımdan daha yakın mesafe içinde olmamalı.

Maske dahil olmak üzere devamında hızlı kit dahil olmak üzere hastanelerimiz ve üniversitelerimize ücret asla talep etmeden yeterli miktarda olabileceğini söyleyebilirim.

Umreden gelen diğer kişiler dahil olmak üzere onlarla ilgili, hekimlerimiz üzerinden onları yakın takibe şüpheli olanları taramadan geçirme yaklaşımı içerisindeyiz.