Gündem

Hesaplar değişti! Altın fiyatları için bomba tahmin geldi

Piyasalardaki son durumu Haber7’ye yorumlayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş

“Şuanda belirsiz bir süreç var. Resmi açıklamalar yazılı olarak gelmeye devam ediyor. Neyin nasıl hangi şartlarda olduğu belirsizliğini koruduğu için sonuç kısmı da belirsizliğini korumaya devam ediyor. Yatırımcıların burada dikkat etmesi gereken husus soğukkanlılıkla bu süreci takip etmeleri. Döviz kurları için; zaten dolar bu kur şoku yaşansa da yaşanmasa da gelişmekte olan ülke piyasalarında zaten değer kazanacaktı.

Yani ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişi ve dolar endeksindeki toparlanmayı göz önünde bulundurduğumuz zaman dolar zaten anavatanna geri dönüyor. Bu kur şoku ve yüzde 19’luk faiz ortamı ile birlikte biz de olmaması gereken bir kur şoku yaşandı.

Ancak vatandaşlarında bu kısa vadeli dalgalanmalara daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Alınan tedbir ve önlemlerin 2-3 güne kadar etkisinin olup olmadığını göreceğiz.

Merkez Bankası Başkanı ve Hazine ve Maliye Bakanımız ya da Sayın Cumhurbaşkanımız ekrana çıkıp direk bir açıklama yapmadan piyasalardaki kargaşanın son bulacağını ben tahmin etmiyorum. Tahminler böyle günlerde çok zor önemli olan küçük yatırımcıların kendini ve varlıklarını koruması.

Kısa vadeli al sat yaparak dalgalanmadan kar elde etmek isteyen yatırımcılar çok dikkat etmesi gerekiyor. Belirsizlik devam ettiği için fiyatlarında hangi yöne kırılacağı belirsiz.

GRAM İÇİN 560 TL TAHMİNİ

O yüzden kısa vadeli dalgalanmalarda varlıkları korumak al-sat yapmaktan daha mantıklı bir karar olarak karşımıza çıkıyor. Orta ve uzun vadeye baktığımızda döviz kurlarında yükselişlerin devam edeceği tahmin ediyorum.

Diğer yandan gram altın tarafında sık sık ifade ettiğim gibi 550-560 TL bant aralığı geçerliğini koruyor. Gümüşün gram fiyatındaki 10 lira seviyesi geçerliliğini koruyor. Dolayısıyla orta ve uzun vadede zaten hem döviz tarafında hem de emtia fiyatlarında yükselişlerin devam edeceğini göreceğiz.

Ama piyasadaki panik havasının dağılması için de daha farklı bir açıklamanın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Daha haftanın ilk işlem günündeyiz.

Açıklamalar şuan da piyasaları sakinleştirmiş gibi durmuyor. Daha yoğun bir açıklama ihtiyacı var ve piyasalarda da bunun fiyatlanması gerekiyor. Asya piyasalarında ciddi bir TL’nin değer kaybı, Londra piyasasında TL’nin değer kayıplarının sürdüğünü gözlemliyoruz. Tekrar söylemek istiyorum, bu belirsizlik sürdüğü sürece küçük yatırımcı dikkat etmeli ve kendini korumalı.” dedi.