Gündem

Gram altın için 1000 TL tahmini! Altına büyük göç başladı: Fiyatları değiştirecek

Avrupa Merkez Bankası politika faizinde beklentilerle paralel olarak herhangi bir değişiklik yapmazken enflasyona karşı daha şahin açıklamalarda bulundu.

Altın, Avrupa Merkez Bankası’nın daha şahin bir tutum takınmasıyla sert bir düşüş kaydettikten sonra toparlayarak haftayı kazançla kapatmaya doğru ilerliyor. Gram altın ise dolar kuru ve küresel altın fiyatlarındaki yatay seyirle 788 TL seviyesinde bulunuyor.

ENFLASYONDAN KORUNMAK İÇİN ALTINA GEÇECEKLER

Yatırımcılar altın fiyatlarının hangi yöne kıracağını merak ederken uzmanlardan peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Uzmanlara göre, enflasyonlarda yükseliş devam ettiği sürece, bundan korunmak isteyenler altına yönelecek ve bu da fiyatları yukarı taşıyacak.

Geçtiğimiz haftalarda gram altının 2023 yılında 3 bin liralara kadar yükseleceğini işaret eden Tuna Kaya’dan yeni açıklamalar geldi.

Gram altın için 726 liranın alım fırsatı olduğunu kaydeden kaydeden Tuna, ” 770 lira gram altında destek seviyesidir. 726 seviyesine düşerse ise gram altın için alım fırsatıdır. 820 seviyesi oldukça kritik. Eğer bu rakam aşılırsa 1000 lira seviyelerini görebiliriz. Gram altın tarafında iki etken var. Bir tanesi ons altın, diğeri ise dolar/TL… Dolar 14 lirayı aştığında 1000 lirayı görmek zor olmayacaktır. FED önümüzdeki süreçte her ne kadar faiz artırsa bile ons altın yükselmekten geri durmayacak ve insanları enflasyondan koruyacaktır. Ons altında yukarı yönlü hareket yaşanacaktır. Altın önümüzdeki süreçte 2 bin dolarlı seviyeleri görecektir. Yıl içinde tahminim ise 2200-2400 dolar bekliyorum. Bu durum gram altına yansıyacak ve yukarı çıkaracaktır.” dedi.

ALTIN VE DOLAR YERİNE TOPRAK

Öte yandan Stratejist ve ekonomist Kaan Sarıaydın, altın ve dolar kurundaki dalgalanma devam ederken toprak tavsiyesinde bulundu.

Sarıaydın yaptığı açıklamada, “Toprak fabrikadır. Toprağınızın altını ve üstünü işlemeniz lazım. Altından çıkarılacak şeyleri şu an birçok insan hayal edemiyor. 2022 yılındayız. Devletin yeşil kitabındaki madenlerin nerede olduğunu biliyoruz. Hepsini çıkarmaya başlayacağız. Onları çıkarmakla kalmayacağız ve işleyeceğiz. Toprak üstündeki üretimle, ziraatla muazzam bir devrim olacak. Mirasçıların arasında kalan toprakları birleştireceğiz. Devlet tarıma büyük destek vermeye başlayacak. Türkiye hak ve hakkaniyetin devrinin meşalesini almak üzeredir” dedi.

ONS ALTIN FİYATLARI

Ons altın geçen haftayı Ağustos ayından bu yana en kötü performansıyla kapattıktan sonra yeni haftaya da düşüşle başlamıştı. Fed’in daha agresif bir sıkılaşma döngüsü izleyebileceğine dair beklentilerle baskılanan değerli metal, dolar rallisinin durmasından destek bularak haftaya yükselişle başlamıştı.

Altın yatırımcılarının ADP özel sektör istihdam verisinden son tarım dışı istihdam verisine odaklanmasıyla kazançlarını koruyan ons altın, AMB’nin görece şahin açıklamalarına rağmen cuma günü sabah saatlerinde 1.807 dolar seviyesinde bulunuyor.

GRAM ALTIN FİYATLARI

Gram altın Dolar/TL ’nin geçen hafta 13,45-13,65 arasında dalgalanmasına rağmen küresel altın fiyatlarındaki düşüşle gerilemişti. Yeni haftaya da küresel altın fiyatlarının etkisiyle başlayan gram altın, dolar kuru ve küresel altın fiyatlarındaki yatay seyirle 788 TL seviyesinde bulunuyor