Gündem

Altın 100 TL birden düştü! Uzmanlar sebebini açıkladı! Altında 2021’de yeni sürprize hazır olun

Altın fiyatlarında sert düşüşler devam ediyor. Yıl içinde rekor üstüne rekor kırarak 540 TL seviyesini gören altın 100 TL düşüşle 440 TL seviyesine çekildi…

Fiyatlardaki düşüş sonrası altın alacaklar ve altını olanlar 2021 yılında altın fiyatlarının hangi yöne gideceğini merak ediyor.

İşte uzmanların 2021 yılı beklentileri…

2020 yılında koronavirüs salgının etkisi ile beraber rekor üstüne rekor kıran altın yılın son günlerde sert düşüşler yaşıyor.

Kasım ayında aşı gelişmeleri ile beraber düşen altın fiyatları yılın son haftasında da sert düştü ve 440 TL seviyelerine kadar geriledi.

Peki altındaki düşüşün asıl nedeni ne? Altın yatırımcısını 2021 yılında neler bekliyor? Aşı uygulamalarının başlaması ve ABD’de başlayacak Biden dönemi altın fiyatları üzerinde nasıl bir etki yapacak? Altın fiyatlarında son gelişmeleri Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ve Yeni Şafak yazarı Erdal Tanas Karagöl Haber7’ye yorumladı.

Altındaki düşüsün sebebinin doların geri çekilmesi olduğunu söyleyen Memiş “Altın neden geriledi sorunun cevabı dolarda.

Altının gram fiyatı dolar yüzünden geriledi. Aslında uluslararası piyasalarda altın düşmedi. İçerde dolar düştü ve Dolar gerilediği için gram altın geriledi şuan 440 lira seviyesinde.

ALTINDAKİ DÜŞÜŞLER ALIM FIRSATI

Ancak düşüşler hem döviz tarafında hem altın tarafında yatırımcısına çok iyi alım fırsatları sunuyor. Neden? Çünkü ABD Merkez Bankası Avrupa Merkez Bankası gibi gelişmiş ülkelerin Merkez Bankalarında genişlemeci politikaları hala devam ediyor. Yeni teşvik paketiyle alakalı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Mutasyona uğramış virüs salgını dünya ekonomilerinde tekrar endişeye sebep oluyor. Bu nedenler tekrar ekonomik krizleri devam ettireceğinden dolayı yılın ilk çeyreğine kadar yine altın fiyatlarında yükseliş öngörüyorum.

2021’DE YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

Yani yılın ilk çeyreğinde Ocak ayından itibaren gram altın/TL fiyatında tekrar yükselişin devam edeceğini tahmin ediyorum. O yüzden önümüzdeki yıl düğün yapacak ya da altın borcu olan vatandaşlar bu seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendirebilir. Şu an Noel tatili öncesinde olduğumuz için piyasalarda özellikle küresel piyasalarda bir rehavet var. İç piyasalarda dolardaki düşüşler hızlı olduğu için bence çok iyi alım fırsatları sunduğunu düşünüyorum. 2021 yılında gram altın/TL fiyatı ve altının ons fiyatında yükselişlerin devam edeceğini tahmin ediyorum.” dedi.

GÜMÜŞ 2021’DE DE ALTINI TAHTINDAN EDECEK

Gümüşdeki fiyatlanmalara dikkat çeken Memiş “Özellikle 2020 yılında altını tahtından eden gümüş fiyatı vardı karşımızda. Gümüşün gram fiyatında yaşanan düşüşlerde yatırımcısına iyi alım fırsatları sunuyor. 2021 yılında tekrar gümüş, altını tahtından eder. Altından çok daha fazla getirisi olan bir emtia olacak. Elinde TL bulunduran vatandaşlara şanslarını çok daha zorlamamaları gerekiyor. Gelen haber akışları çok hızlı ve seri olabilir önümüzdeki haftadan itibaren. Riskleri göz önünde bulundurarak düşüşleri bence bir alım fırsatı olarak değerlendirmek gerekiyor.

ALTIN AŞIYI KASIM AYINDA FİYATLARI

Aşı Kasım ayında fiyatlandı. Şöyle altının ons fiyatı 1965 dolar seviyesinden aşı iyimserliği ile birlikte Kasım ayında 1765 dolar seviyesine kadar geriledi. Yani Kasım ayında aşı iyimserliği ile 200 dolar değer kaybeden bir altın ons fiyatı vardı karşımızda.

Gümüş’ün ons fiyatıysa 30 dolar seviyesinden 20 dolar seviyesine kadar gerileyerek aşıyı fiyatlamış oldu. Kasım ayında yaşanan 1765 dolar seviyesinde bugün 1880 dolar seviyesini göz önünde bulundurduğumuz zaman aşı iyimserliğinin önceden satın alındığını ve şuan da daha çok virüs salgınındaki vaka sayılarındaki artışı fiyatlayan bir emtia olacak karşımızda. 2021 yılının son çeyreğinde yine aşı uygulanıyor olacak.

Bu vaka sayılarındaki azalışta 2021 yılının birinci çeyreğinin sonunda ya da ikinci çeyreğinin başında altın fiyatlarında sert düşüşler göreceğiz. Ama 2021 yılının ilk çeyreğine kadar bence altın ve gümüş yatırımlarını elinde bulundurması gerekiyor yatırımcının.” şeklinde konuştu.

PİYASADA İYİMSERLİK VAR

2021’de altının güvenli liman tercihle yükseldiğini söyleyen Karagöl “2020 yılındaki Kovid-19’un Dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle bir risk oluşmuştu. Güvenli liman için tek yerin altın olduğunu gördük. Tabi 2021 yılına gireceğimiz bu günlerde aşı uygulamalarının dünyada başlamış olması ekonomik olarak iyimserlik oluşturdu. Diğer taraftan ABD-Çin arasında ticaret savaşlarının gündemde olması ABD’de 2021 yılında Biden’ın göreve başlayacak olması açısından bir iyimserlik olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu iyimserlik tüm dünya ekonomisi için risklerin azaltılmasıyla bir anlamda emtia fiyatların düşmesine neden oluğunu söyleyebiliriz” dedi.

DOLARDAKİ DÜŞÜŞ ALTINI AŞAĞI ÇEKTİ

“Türkiye açısından da baktığımızda altın fiyatları dünyadaki fiyatlara bağlı olarak değişiklik gösterdi diğer taraftan dolardaki hareketlere bağlı olarak etkilendi. Dolardaki düşüş bir yandan da altının fiyatında aşağıya göre düşüş göstermesine neden olabilir. Bu düşüş konjonktür olarak bakmak gerekiyor. Özellikle ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları ve aşı uygulamalarının gideceği yön ve pandemi süreci emtia fiyatları üzerinden etkili olacaktır.”

2021’DE ALTIN MAĞDUR EDEBİLİR

Öte yandan bazı yabancı uzmanlara göre ise Korona virüs süreciyle birlikte rekor seviyede yükselen altın düşüşüyle birlikte ne kadar çok yatırımcıları cezbetse de gelecek yıl gerçekleşmesi muhtemel ekonomik toparlanma altın yatırımcılarını mağdur edebilir. Yapılan açıklamaya göre Altın yatırımcıları genellikle korkutucu piyasa ortamlarından korunma amacıyla bu yolu tercih eder. Piyasalar için en korkutucu iki gündemin yavaş yavaş yok olmasıyla birlikte altın da değer kaybedecek.

Kaynak: Haber7.com