Sağlık

Virüs ölsün diye alıp içiyorlar ama… Gerçek ortaya çıktı!

Corona virüse karşı vitamin kullanmak çözüm mü?
Corona virüs pandemisi yaşanırken birçok kişi önlem olarak multivitamin desteklerine başvuruyor. Ancak bu süreçte de kimlerin, ne kadar doz vitamin alması gerektiği önemli bir detay.

Peki, multivitamin kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Vitamin kullanmak corona virüsü öldürür mü? Kimler multivitamin kullanmamalı? C vitamini corona virüse karşı korur mu?

Farmakoloji Uzmanı Dr.Öğr.Üy. Gaye Hafez bakın neler söyledi…
Türkiye’de de görülen corona virüs vakaları sonrası önlem olarak pek çok kişi multivitamin destekleri kullanmaya yöneliyor.

Türkiye’de yapılan güncel bir ankete göre halkın yüzde 97’sinin bu virüsü duyduğu, yüzde 85’inin uygulanması gereken koruyucu yöntemleri bildiği ancak yüzde 55’inin bu yöntemleri uyguladığı sonucu ortaya çıktı.

Açıklanan yöntemlerin dışında bağışıklık sistemini güçlendireceği inancıyla multivitamin destek ürünlerine de büyük bir talep olduğu belirlendi. Multivitamin desteği almanın corona virüse karşı bir çözüm olup olmadığıyla ilgili Farmakoloji Uzmanı Dr.Öğr.Üy. Gaye Hafez, açıklamalarda bulundu.

Dr.Öğr.Üy. Gaye Hafez, “Tüm multivitamin ve/veya ürünlerin önem sırası, Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan yöntemlerden yani kişisel farkındalık ve sorumluluğun öneminden sonra geliyor” dedi ve ekledi:

‘Mucize ürünlerden söz edemeyiz’

“Tedavisi henüz bulunmamış bir hastalık karşısında yapabileceklerimizin başında kişisel hijyen kurallarına uymak ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak geliyor, halka mucize ürünlerden söz edemeyiz”

Vitamin virüsü öldürmez, bağışıklığı güçlendirir

Dr. Gaye Hafez, “Günlük hayatta bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ne yapıyorsanız, onları yapmaya devam etmelisiniz. Sebze ve meyve ağırlıklı olmak üzere düzgün beslenme, düzenli uyku, ağır olmamak kaydıyla egzersiz öneriliyor. Sağlıklı bir bireyin bu söylediklerimizden eksikleri varsa veya kişi ek bir destek istiyorsa multivitamin kullanabilir. Buradaki amaç, virüsü yok etmek veya hastalığı tedavi etmek değil, bağışıklık sistemini güçlendirmek” şeklinde konuştu.

Kimler multivitamin kullanırken dikkatli olmalı?

Sağlıklı bir bireyde multivitaminin kullanımının kişiye zarar vermeyeceğini ancak böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar, yaşlılar, gebeler, kanser hastaları, özel beslenmeye tabi hastalar (çölyak vb.) ile bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların hekim kontrolünde multivitamin kullanması gerektiğini vurgulayan ​​Dr. Gaye Hafez şunları söyledi: “Bu tip ürünlerin içinde vitaminlerin yanı sıra bazı mineraller, bitki ekstreleri ve bazı tatlandırıcılar mevcut. Bu saydığımız özel risk grupları, genellikle çoklu sayıda ilaç kullanan bireylerden oluşuyor. Çoklu ilaç kullanımında ilaç-ilaç, ilaç-bitki etkileşimleri de olabileceğinden bu hasta gruplarında hekim önerisi dışında multivitamin önermiyoruz. Ancak sağlıklı kişilerde de günlük doz miktarını geçmek elbette yanlış. O durumda sağlıklı olanlar da zarar görür. Her ürünün içeriği farklı olduğu için doz örneği veremiyorum ancak multivitaminlerin de tıpkı ilaçlardaki gibi günlük doğru dozda kullanılması gerekiyor.”

C vitamini ne işe yarar?

Multivitamin kullanımı konusunda öneriler​de bulunan ​Dr. Gaye Hafez​, “Günlük hayatta bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için ne yapı​lıyorsa onları yapmaya devam e​dilmeli. Ek bir desteğe ihtiyaç duyu​lması yahut laboratuvar testlerinde herhangi bir vitamin eksikliği tespit edil​miş olması halinde ilgili vitamini içeren ürünler kullan​ılabilir. Multivitamin grubu zengin, bu alanda pek çok ürün var. Multivitaminin yanı sıra ​​az önce saydığım risk grupları dışındaki hastalarda​ ​​beta-glukan, koenzimQ10 içeren ürünler, kara mürver çiçeği ekstresi ve C vitamini içeren takviye ürünleri de kullanılabilir​” şeklinde konuştu. ​

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/corona-viruse-karsi-vitamin-kullanmak-cozum-mu-6169079/7