Gündem

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer İki Hafta Sonra Dolar Kurunun Kaç TL Olacağını Açıkladı

Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri kamuoyunun görmediği noktalardan ele alarak analizler yapan ekonomist Selçuk Geçer yine şok edecek yorumlarda bulundu.

Merkez Bankası’nın faiz artırımını eleştiren Selçuk Geçer bunun dolar kurunu frenlemeye yetmeyeceğini söyledi.

Faiz arttırarak dolar kuru ile mücadele edilemeyeceğini söyleyen Selçuk Geçer iki hafta içerisinde dolarda görmeyi beklediği seviyeyi de açıkladı.

Türkiye’de ekonomi analizleri ile ses getirmeyi başaran ekonomsitlerden olan Selçuk Geçer yine ezber bozacak bir analize daha imza attı. Merkez Bankasının faiz artırımının ateşi söndüremeyeceğini ifade eden Selçuk Geçer dolar kuru tahmini ile herkesi şok etti.

Piyasalardaki bahar havasının yalancı bahar olduğunu ifade eden Selçuk Geçer’in çok konuşulacak analizinden satırbaşları yine gündem olacak.

FAİZ ARTIRIMININ ETKİSİ BİTTİ!

Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı ile çok yanlış bir adım attığını söyleyen Selçuk Geçer, “Faiz artırım kararı bir beklentiydi. Buna göre dolar kuru fiyatlandı, bir miktar da düştü. Ancak faiz artırım kararının etkisi bitti. Yalnızca o kadardı ve yeni beklentilere bakılmaya başlandı.

Şimdi kur fiyatlamasında Merkez Bankası’nın yeni bir faiz artırımı yapıp yapmayacağı beklentisi etkisini göstermeye başladı.

Yeni faiz artırımı olmazsa doların yükselmesini kademe kademe takip edeceğiz. Faiz arttırılırsa dolar kurunun ateşi kısıtlı olarak sönecek. Eğer faiz artırımı olmazsa kur yeniden yükselişe geçecek. Bu garip ilişki aylar boyu devam edecek.” dedi.

TÜRK EKONOMİSİNDE KUR ŞOKU YAŞANACAK!

Daha önceki analizlerinde Merkez Bankası’nın faiz arttırması gerektiğini söylemediğini belirten Selçuk Geçer, “Ben hiçbir zaman Merkez Bankası faiz artırımına gitmeli demedim.

Hatta bir önceki ay faizler sabit tutulduğunda doğru yapıldığını söyledim. Türkiye 46 milyar dolarlık bir cari açığa sahip ve kuru baskılamaya çalışıyorsunuz. Baskıladıkça cari açığınız daha da artacak.

Yurt dışından beklediğiniz para gelmeyecek ve vatandaş da dolara akın edecek. Sonuç olarak ise bir kur şoku yaşayacaksınız. Bugün yapılan faiz artırımları ekstra faiz artırımı olduğu görülecek.” ifadelerini kullandı.

FAİZ ARTTIRARAK DOLAR KURU BASKILANMAZ!

Dolar kurunun faiz arttırarak baskılanamayacağını söyleyen Selçuk Geçer, “Dolar kuru Türkiye’nin cari açığı oldukça, finanse edilemeyen dış borç oldukça artmaya devam edecektir. Ne yaparsanız yapın bunu önlemeniz mümkün değil. Boş yere faiz arttırıp kısa süreli çözümlerle Türk lirasını değersizleştirirsiniz.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURU İKİ HAFTADA 8,50 TL OLACAK!

Dolar kurunun iki haftalık süreçte yükseleceği nokta ile alakalı tahminde bulunan Selçuk Geçer, “Merkez Bankası faiz artırımı ile Türkiye’yi büyük bir uçurumun kenarına attı. Dolar kuru faiz kararının ardından bir miktar düşerek sonra yeniden yükselmeye başladı. Bu hafta dolarda 7,95 TL seviyelerini göreceğiz. Sonraki hafta da 8,50 TL seviyelerine geri dönmüş bir dolar ile karşılaşacağız.” dedi.