En Son Haberler

Serdar Ortaç’ın efsane klibinde oynayan İlknur Soydaş itiraf etti

Serdar Ortaç’ın efsane klibinde oynayan İlknur Soydaş yıllar sonra itiraf etti! O klipte…

Molatik’ten Andaç Üzel’in yazısı…

“Efsane klip” denilince aklınıza gelen nedir bilmiyorum ama, benim için o klip Serdar Ortaç’ın ‘Karabiberim’ klibidir. Hanım göbeğinden zeytin yeme fikriyle ilk o klipte tanıştık. ‘Göbeğinden zeytin yenilen’ İlknur Soydaş, yıllar sonra açıklama yaptı

1990’lı yılları ucundan yakalayanlar ve gençliğini o 10 yıla sığdıranlar aynı şeyi düşünüyor: 90’lar bir başkaydı. Özel televizyonlar, özel radyolar, renkli gazete sayfaları…

Her şey çok acayipti. Bu acayipliğin içinde müzik piyasasını sükunetle takip etmek imkansızdı. O Mirkelamlar, o Serdar Ortaçlar, o Tarkanlar, o Gülşenler derken hepimiz usul usul pop müzik müptelası olduk.

1990’lı yılların ikonik isimlerinden olan ve etkileri günümüzde de süren Serdar Ortaç, ilklerin adamı oldu hep. Çok fantastik klipler izledik, her şarkısında farklı bir müzik janrından denemeler ve çeşitlemeler yaptığı acayip albümlerini dinledik. Radyo programcılığından müzisyenliğe geçişin en belirgin örneği oldu kendisi.

Çıkış şarkısı olarak belirlediği ve 1990’lı yılların gerçek anlamda özeti olan ‘Karabiberim’ şarkısı, yalnızca müthiş eğlenceli bir olmasıyla değil, klibiyle de efsaneleşti. ‘Karabiberim’, 90’lar ruhunu gerçek anlamda yansıtabilen az şarkıdan biri.

Aşkın açamadığı göbek mi var?

Klibi, şarkının ruhunu besler tarz; renkli, hareketli ve ilgi çekiciydi. Esmer bir hanım ve Serdar Ortaç görselliğiyle kalpleri fethetti. Öte yandan, Serdar Ortaç’ın kostümleri ve saçları da apayrı birer başlıktı. Ortaç’ın aşkı, klipte hanımefendiye göbek açtıracak cinsten bir aşktı.

Renkli televizyon kavramıyla tanıştığından beri televizyonun tüm RGB değerlerini sona getirip kullanan Türk milletine o dönemde verilebilecek en iyi hediye, cıvıl cıvıl bir klipti ve Karabiberim de bu anlamda döneminin en hareketli kliplerindendi.

Klibin her anı gerçek bir görsel şölen olduğu için, Türkiye’nin tamamında Karabiberim bir anda büyük bir trend haline geldi. Kariyerine bu kadar yüksekten başlayan bir müzisyen için işleri daha sonra zorlaştıracak bir popülerliği beraberinde getirse de Serdar Ortaç bunun altından pekala iyi bir şekilde kalktı.

Fakat Karabiberim’i milyon kez izlesek ve dinlesek bile, klibiyle ilgili bilmediğimiz bir şey varmış ve yayınlanmasından tam olarak 25 yıl sonra öğrendik bu gerçeği.

Klipte ‘göbeğinden Serdar Ortaç’ın zeytin yediği hanım’ olarak yer alan ve zihinlerimizde yer edinen İlknur Soydaş, katıldığı bir televizyon programında “Ben o klipten gelir elde etmedim, daha sonra yer aldığım iki Serdar Ortaç klibinden para aldım” dedi. Serdar Ortaç’ı çok sevdiği için bunu yaptığını da ifade etti.

1990’lı yıllar her anlamda ülke müziğinin cüretkar olduğu zamanlardı ve o cüretkarlık akımı içerisinde yeni bir şeyler yapmak kolay değildi. Kliplerdeki dikkat çekici renk ve görsellik kullanımıyla öne çıkan pop müzisyenlerin içerisinde ‘yeni’ bir şeyler üreten kliplerin tamamı, büyük popülerlik elde ederek günümüze kadar etkisini sürdürdü.

İlknur Soydaş da bu klipte yarattığı izlenimle her zaman hatırlanacak. Kolay değil, 1990’ların ortasından beri adından söz ediliyor, o dönemden beri de “Ne klipti be” denilen bir videoyla hatırlanıyor.

BU VİDEOLARA MUTLAKA GÖZ ATIN…