Gündem

Müteahhitlerin 2022 Konut Fiyatları Tahmini Açıklandı

Ev alma planları yapanları ilgilendiren gelişme… Müteahhitler 2022 konut fiyatları tahminlerini açıkladı.

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve ekonomideki dalgalanmadan en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü yer alıyor. Son dönemde dolar kurunda yaşanan yükselişten olumsuz etkilenen inşaat sektörü en çok demir fiyatları ve çimento fiyatlarına gelen zamlardan olumsuz etkilenirken inşaat maliyet endeksi rakamlarında yaşanan rekor yükseliş ev fiyatlarına zam olarak yansıyor.

Pek çok müteahhit satamayacağı endişesi ile planlanan konut projelerini rafa kaldırırken düşen konut üretimi de ev fiyatlarına zam yapılmasına neden oluyor. Tüm küresel piyasalarda pandemi sonrasında ev fiyatlarında yükseliş yaşanırken Türkiye ise dünya genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak ilk sırada yer almıştı.

2022 DE KONUT FİYATLARI NE OLUR?

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken gözler 2022 yılına çevrilmişti. Ev sahibi olmak isteyen kişiler konut fiyatlarında indirim olup olmayacağı sorusuna yanıt ararken ne yazık ki beklenen indirim müjdesi yerine zam uyarısı yapıldı.

Konut fiyatları hakkında açıklama yapan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu inşaat sektöründe yaşanan maliyetleri gerekçe göstererek uyarıda bulundu. Tellioğlu hükümetin acil olarak önlem alması gerektiğini belirterek gerekli önlemler alınmadığı takdirde konut fiyatlarına yüksek zamlar geleceğini söyledi.

2022 DE KONUT KREDİSİ KAMPANYASI OLACAK MI?

İMKON Başkanı Tellioğlu yapmış olduğu açıklamasında inşaat maliyet endeksinde rekor artış yaşandığını belirterek satılık konut fiyatları için 2022 senesinde yüzde 50 – 100 aralağında zam geleceğini belirterek önlem alınmadığı takdirde Türkiye genelinde konut fiyatlarının 2 milyon lira, İstanbul’da ise 3 milyon liraya çıkabileceğini söyledi.

Hükümetin ilk kez ev alan kişilere düşük faizli konut kredisi desteği sağlaması gerektiğini belirten Tellioğlu yine tapu harcı ve KDV içinde ilk defa ev alanlara indirim yapılmasını istedi. Konut fiyatlarının düşmesi için mutlaka TOKİ ve Emlak Konut işbirliği ile belediyelerle uzlaşıya giderek ucuz arsa üretilmesi gerektiğini belirten Tellioğlu aksi durumda konut fiyatlarındaki yükselişin durdurulamayacağını söyledi.

Son dönemde döviz kurundaki yeni yükseliş dalgası ile binlerce satılık ev ilanı ilandan kaldırılmış, satıştan çekilmiş, konut fiyatlarına yeni zam beklentisi oluşmuştu.