Gündem

Maymun çiçeğine yakalanan kadın konuştu

Covid’ten sonra hayatımıza giren ve insanları giderek korkutan maymun çiçeğinin temas ve cinsel ilişki yollarıyla bulaştığı söyleniyordu. Ancak ABD’de virüse yakalanan bir kadın “cinsel anlamda hiçbir şey yapmadığını” söyledi.

ABD’de yaşayan Camille Seaton, kasiyer olarak çalışırken maymun çiçeğine yakalandığını düşünüyor.

Seaton, ilk önce yüzünde ‘darbeler’ gördüğünü ve onları sivilce sandığını, ancak maymun çiçeğinin diğer belirtileri olan yorgunluk, baş ağrısı ve titremede yaşayınca test yaptırmaya karar verdiğini söyledi.

Kasiyer kadın test sonuçlarının olumlu çıkmasının ardından bir açıklamada bulundu. Maymun Çiçeğinin cinsel yolla bulaştığı kanısına dikkat çeken Seaton “cinsel anlamda hiçbir şey yapmadım” dedi.

HERKES HASTALIĞA YAKALANABİLİR

4 Ağustos itibariyle, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), dünya genelinde 7,102’si ABD’de olmak üzere 26.519 onaylanmış maymun çiçeği vakası bildirdi.

Maymun çiçeği vakaları, gay topluluğu içinde yoğunlaşmaya devam ediyor. Ancak uzmanlar, vakaların oraya özel olmadığını yinelemeye devam ediyor. Virüs, enfekte bir kişiyle doğrudan, fiziksel temas yoluyla yayılıyor, yani herkes ona yakalanabilir.

Bulaşıcı hastalık uzmanı ve Sheba Tıp Merkezi’ndeki Seyahat Tıbbı ve Tropikal Hastalıklar Merkezi Direktörü Profesör Eyal Leshem, Newsweek’e verdiği demeçte, maymun çiçeğinin acil durumuna rağmen, uzmanların bu aşamada kısıtlamalar ve maske zorunlulukları gerekeceğini düşünmediklerini söyledi.