Gündem

Kira artışını durduracak hamle geliyor: İspanya’da başarılı sonuç vermişti

Türkiye’de git gide artan kira artışlarına karşı İspanya modeli gündeme getirildi.

Yüksek fiyat artışlarıyla gündeme gelen konut sektöründe, son günlerde konuşulan konuların başında İspanya modeli geliyor.

İspanya’nın uyguladığı modele göre boş evlerin emlak vergileri dolu olanlara göre daha fazla hale getirilirken, aynı zamanda üst sınır da uygulanıyor.

İspanya’dan kira artışlarına önlem

Ensonhaber’in yer verdiğine göre; İspanya ilk kez konut kiralarına hem üst sınır hem vergi artışı getiriyor. Kira artışına 2023’te yüzde 2, 2024’te yüzde 3 tavan uygulanacak. İki yıldan uzun süre boş kalan evlerin emlak vergileri de yüzde 150’ye varan oranda artırılacak.

Uzmanlar söz konusu modelin Türkiye’de de uygulanabileceğini belirtiyor.

İngiltere ve Hollanda da aynı model uygulanıyor

İspanya bu kuralı uygulayan ilk ülke değil. Daha önce Birleşik Krallık ve Hollanda’da da benzer uygulamalara gidilmişti. Uzmanlar, bu iki ülkede yatırım amaçlı konut alımının zorlaştırıldığını söylüyor. İlk konuttan sonra alınan konutlar için fazladan vergi ödendiği belirtiliyor. Türkiye’de hayata geçirilebilecek bir model daha var. Hindistan’da uygulanan yöntem daha çok devlet destekli üretime dayalı.

İspanya’daki tasarının içeriği

İspanya’da 28 Mayıs’ta yapılacak yerel seçimler öncesi siyasi olarak en çok tartışılan konulardan biri olan tasarı gereği, şimdiye kadar TÜFE’ye göre belirlenen kira artışlarının 2023’te yüzde 2, 2024’te yüzde 3 ile sınırlandırılması iki yıldan fazla boş kalan evlerin emlak vergilerinin de yüzde 150’ye varan oranla artırılmasını öngörüyor.

Öte yandan muhalefetteki Bask Milliyetçi Partisi (PNV) de tasarıya karşı çıkarak, yasallaşması halinde Anayasa Mahkemesi’ne itiraz edeceğini duyurdu.