Gündem

İstanbul’un kara ‘merhaba’ diyeceği gün belli oldu

Kar yağışı hasreti sona eriyor. Meteoroloji’ göre cumartesi günü tüm yurt yağış alacak, bazı bölgelerde ise yoğun kar yağışı görülecek. Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten göre “henüz başlangıç” olan 10 günlük toplam kar örtüsüyle Türkiye’nin tamamında kar yağacak.

İstanbul ilk kar yağışına pazartesi günü ‘merhaba’ diyecek.

Ökten, başkent Ankara’da kar yağışı için ise bu geceyi işaret etti. Öte yandan Meteoroloji 14 il için de kar uyarısında bulundu.

Kışın kurak ve sıcak geçmesi “Kar ne zaman yağacak?” sorusu pek çok kişinin aklında yer etti. Son değerlendirmelere göre Türkiye’nin beklenen kar yağışına kavuşmasına çok az kaldı. Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten “Tüm Türkiye’nin kar örtüsüne kavuşacağı” günü “Bu daha başlangıç” diyerek açıkladı.

Ökten İstanbul’un da ilk kar yağışına ‘merhaba’ diyeceği günü işaret ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü de cumartesi günü tüm yurtta yağış görüleceği beklentisini paylaşarak yoğun kar yağacak illeri tek tek sıraladı; ayrıca 15 il için sarı, 6 il için turuncu kodlu uyarıda bulundu, 14 il için ise kuvvetli kar yağışı uyarısında bulundu. İşte yurttan hava durumunun ayrıntıları…

BİRÇOK BÖLGEDE YAĞIŞ GÖRÜLECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ UYARDI: “ÇOK KUVVETLİ VE ŞİDDETLİ OLMASI BEKLENİYOR”

Yağışların; Güney ve Kıyı Ege’de kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyıları, İzmir, Aydın’ın batısı ve Muğla ile Antalya’nın merkez ve batı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Yağışların; Güney ve Kıyı Ege ile Göller Yöresi’nde kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyıları, İzmir, Aydın’ın batısı ve Muğla ile Antalya’nın merkez ve batı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak , 1200 m üzeri yüksek kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

RÜZGAR KUVVETLİ ESECEK

Rüzgârın, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve batısında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-90 km/sa) şeklinde beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

14 İL İÇİN KUVVETLİ KAR UYARISI

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’da beklenen kar yağışlarının yarın sabah saatlerinden itibaren Sivas, Kayseri, Nevşehir, Malatya, Elazığ, Erzincan, Muş, Hakkari ve Van çevrelerinde kuvvetli (10-20 santimetre), Tunceli, Bingöl ve Bitlis çevreleri ile Şırnak’ın doğusu, Hakkari ve Van’ın yüksek kesimlerinde yer yer yoğun kar (20 santimetre ve üzeri) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli kar yağışlarının pazar günü sabah saatlerine kadar etkili olması bekleniyor.

Ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Meteroloji’den ayrıca 15 il için sarı, 6 il için turuncu kodlu uyarı geldi.

“BU DAHA BAŞLANGIÇ” DİYEREK PAYLAŞTI

Meteroloji Uzmanı Kerem Ökten de sosyal medya hesabından kar yağışıyla ilgili heyecan yaratan paylaşımlar yaptı. Tüm Türkiye’nin kar örtüsüne kavuşacağını belirten Ökten, paylaştığı haritaya “10 günlük toplam kar örtüsü çok güzel ve bu daha başlangıç. Atkı, bere ve eldivenleri hazırlayın. Kızakları yağlayın…” notunu düştü.

“İSTANBUL İLK KAR YAĞIŞINA MERHABA DİYECEK”

Ökten, devamında yaptığı paylaşımlarda şunları kaydetti:

İstanbul Pazartesi sabahı yağışı yakalarsa, ki hafif bir yağış yakalayacak gibi görünüyor, şehir içinde ilk kar yağışına merhaba diyecek. Seyirlik bir kar. Beklenti düşük olmalı.

“ANKARA İÇİN ÇOK GÜZEL OLACAK”

Yarın (Cuma) gecesi Ankara için çok güzel olacak. Ankaralı karseverler saleplerini hazırlasın.

“BU İLK ATAK, ARDINDAN BİR TANE DAHA GELİYOR”

Paylaştığı ikinci haritaya “Biraz önce çıkan son güncelleme” notunu düşen Ökten, şu ifadeleri kullandı:

10 günlük toplamda beklenen Kar örtüsü miktarı artıyor. Değerler cm cinsinden. Ve bu ilk atak. Ardından bir atak daha geliyor…

Sabah beklenen sağanak yağışı unutmayın. Şu anda Ege üzerinde ve gece İzmir’e ulaşacak. Sabah İstanbul’da. Trakya, İç Ege ve Batı Akdeniz de gün için etkili yağış alacak. Davraz yine yoğun karlı.