Gündem

FaceApp’teki gizli tehlike! Yaşlanayım derken…

FaceApp’teki gizli tehlike! Uygulamayı telefonunuza indirdiğiniz anda…

‘Gönderdiğiniz içeriklerle ilgili hiçbir talepte bulunamazsınız’ veya ‘FaceApp, onay verdiğiniz geri alınamaz lisansla fotoğrafınızı istediği gibi değerlendirebilir…’

‘Yaşlılık fotoğrafınız reklam ve promosyon için kullanılabilir’

‘Fotoğrafı yayınladığınızda kullanıcı adınız ve konumunuz gibi detayları diğer kullanıcılar görebilir’

Bunlar, dünyayı kasıp kavuran yaşlandırma uygulamasını telefonunuza indirdiğinizde imza attığınız sözleşmedeki maddelerden bazıları.

Instagram’da neredeyse her saniye onlarca yaşlandırma fotoğrafı yayınlanıyor. Furyaya ünlüler bile kayıtsız kalamadı. Hem Türkiye’den hem de Hollywood’dan birçok isim yaşlı halini paylaştı.

Açık ara iOS ve Android listelerinin en tepesinde.

Ancak 2017’de çıkan Rus yapımı uygulamanın gözden kaçan detayları var.

Öncelikle FaceApp ücretsiz olarak indiriliyor.

Ancak bir üst sürümü kullanmak isterseniz, ayda 23.99 TL’yi ödemelisiniz. 269 TL karşılığında ömür boyu pro sürüme sahip olmak mümkün.

Uygulamayı hayata geçiren şirketin adı, Wireless Lab. Merkezi Rusya’nın St. Petersburg şehrinde, kurucusu Yaroslav Goncharov.

Goncharov, kendi şirketinden önce bir başka Rus teknoloji devi Yandex’te üst düzey yöneticiydi. FaceApp, tahmin edilebileceği gibi yapay zeka kullanıyor.

Ve elbette FaceApp’e yüklenen fotoğraflar, yüz tanıma teknolojisi için saklanabilir. Gelelim, popüler uygulamanın Gizlilik Sözleşmesi ve Kullanım Şartları’na.

Uygulamayı telefonunuza indirdiğiniz anda, artık geri dönüşü yok. Tüm şartları ve maddeleri kabul etmiş oluyorsunuz. Hatta fotoğrafı daha sonra silseniz bile FaceApp görseli depolamayı sürdürüyor.

IP adresiniz bile uygulama tarafından kaydediliyor. Ayrıca girdiğiniz sayfalar da FaceApp’in takibinde. Telefonunuzdaki tüm verilere ulaşabildikleri söylenebilir.

Tüm bunlara rağmen dünyanın her ülkesinden FaceApp etiketiyle fotoğraflar paylaşılıyor. Öyle ki, şimdiden Instagram’da etiketi kullananların sayısı yarım milyonu geçti.