Uncategorized

Einstein ve şoförü

Einstein konferanslarına hep özel şoförü ile gidermiş.

Yine bir konferansa gitmek üzere yola çıktıkları bir gün şoförü Einstein’a;

“Efendim, uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken ben de arka sıralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz herşeyi kelimesi kelimesine biliyorum” demiş..

Einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmuş; “Peki, şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar, o halde bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim, benim yerime sen konuş, ben de arka sırada seni dinlerim.”

Şoförü çok güzel bir şekilde izafiyet teorisinin inceliklerini anlatmış. Herşey yolundaymış. Sonra sorulara geçilmiş. Daha önce Einstein, sorulara nasıl cevap verdiyse şoför de aynı cevapları vermiş.

Ancak en önde oturan ve birkaç aydır Einstein’ın eyaletine geleceği günü iple çeken genç bir doçenç, hazırladığı zor bir soru sormuş:

“Efendim sizin geliştirdiğiniz teorinin, Newton fiziğinden ayrılan üç özelliğini söyler misiniz?”

Bu beklenmedik soruya şaşıran şoför, bir süre sessiz kalmış ama yine de bozuntuya vermemiş ve ardından hafifçe gülümseyerek şöyle söylemiş:

– Böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip!..

Sonra da salonun arkasında oturan Einstein’ ı işaret ederek şöyle devam etmiş;

“Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve sorduğunuz soruyu, göreceksiniz, o bile cevaplayacak…”

Arka sıralardan iki saatlik bir dinlenmeden sonra sahneye gelen Einstein, soruya harika bir yanıt verince soruyu soran doçent kızgın bir şekilde salonu terketmiş.