Gündem

Dünya bu sapıklık zincirini konuştu! Resmen talep edildi

ABD yargısı, Kraliçe II. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew’un, hapishanede intihar eden sapık milyarder Epstein’le bağlantısı hakkında ifade vermesini istiyor.

Kraliçe II. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew’un da karıştığı Jeffrey Epstein skandalında yeni gelişme… ABD yargısı, ABD’li pedofil Jeffrey Epstein ile yakın ilişkisi nedeniyle, Birleşik Krallık Prensi Andrew’un ifadesinin alınmasını resmen talep etti.

ABD Adalet Bakanlığı aralarında onlarca reşit olmayan kız çocuklarının da bulunduğu çok sayıda kişiye cinsel tacizde bulunmak ve seks amaçlı insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’le yakın ilişkisi nedeniyle Birleşik Krallık Prensi Andrew’un devam eden soruşturmada ifade vermesini resmen talep etti.

Pedofil Epstein, Prens Andrew’un yanı sıra eski ABD Başkanı Bill Clinton ve tecavüzden hüküm giyen ABD’li yapımcı Harvey Weinstein dahil çok sayıda etkili isimle arkadaşlığıyla tanınıyordu.

Prens Andrew ile 10 yılı aşkın bir dostluğu bulunan Epstein’in hakkındaki cinel ilişki amaçlı insan kaçakçılığı suçlamasından mahkemesini beklerken geçen yıl cezaevinde intihar ettiği açıklanmıştı.

ABC News’ın haberine göre, New York Güney Bölge Mahkemesi Prens Andrew’den, Epstein’in iddia edilen suç ortakları hakkında Birleşik Krallık İçişleri Bürosu’na yapılan Karşılıklı Adli Yardım talebi yoluyla devam eden ceza soruşturmasında ifade vermesini istedi. The Sun’a göre, geçen ay bu konuda resmi talepte bulunulmuştu.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, ABD mahkemesinin talebini onaylarsa, Prens Andrew bir İngiliz mahkemesinde yemin altında ifade vermek zorunda kalabilir.

Öte yandan imzalı bir beyanda bulunmayı veya yemin altında ifade vermeyi reddederse, ABD savcıları, soruları bizzat yanıtlamasını gerektiren bir talepte bulunabilir.

Prens Andrew geçen kasım ayında BBC Newsnight programındaki açıklamsında avukatının tavisyesi bu yönde olursa ABD’deki soruşturmaya yardımcı olabileceğini söylemişti.

Ancak Ocak ayına kadar, Epstein davasının başsavcısılığını yapan Geoffrey Berman, Prens’in Epstein’ın suç ortaklarına yönelik soruşturmaya yardımcı olamadığını belirterek, “Prens Andrew hiç işbirliği yapmadı” demişti.

Kraliçe II. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew, hakkındaki iddiaların ardından kraliyet görevlerini bırakmış ve kamu önünde düşük profil sergilemeye başlamıştı.

Prens Andrew, Epstein’le birlilkteykenn yasadışı bir şeye tanık olmadığını savunsa da, şikayetçi Virginia Roberts Giuffre, henüz 17 yaşındayken York Dükü Andrew’la 3 kez cinsel ilişkiye girdiklerini iddia etmişti.

Ayrıca Prens ile Giuffre’nin beraberken çekilen bir fotoğrafı sosyal medyayada sıkça paylaşılmıştı. Ancak Andrew buna rağmen Giuffre’yi tanımadığını öne sürmüştü.

BBC’ye verdiği röportajda hakkındaki ithamları yanıtlayan Andrew, 2001’de 17 yaşında olan Virginia Giuffre’la bir gece kulübünde eğlendikten sonra gittikleri Ghislaine Maxwell’in evinde birlikte olduğuna dair iddiaları yalanlamıştı.

Andrew, “O sırada çocuklarımla birlikteydim, kızım Beatrice’i bir parti için pizzacıya götürmüştüm. Sanırım öğleden sonra 4 ya da 5 civarıydı. Düşes (o sıralar eşi olan Sarah Ferguson) uzaktaydı. Ailemizde basit bir kural vardır; birimiz uzaktayken diğeri orada (evde) olur” dedi.

Genç kıza belinden sarıldığını gösteren meşhur fotoğraf için “Böyle bir kareyi çektirdiğimi hiç mi hiç hatırlamıyorum” savunmasını yapan Prens Andrew, Britanya sosyetesinin tanınmış isimlerinden Maxwell’in evine gittiğini bile anımsamadığını söylemişti.

Epstein soruşturması kapsamında, 5 kişinin daha ABD mahkemelerinde Prens hakkında kanıt vermek istediği belirtiliyor. Epstein aleyhindeki ceza davası ölümüyle kapansa da, kurbanları milyarderin mal varlığına yönelik tazminat davalarını sürdürüyor.