Sağlık

Corona virüs direkt cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir mi?

Korono virüs salgını gündemdeyken merak edilip araştırılan konuların başında cinsel yaşam da geliyor.

Peki kişisel hijyenin virüsün kontrol altına alınmasındaki rolü düşünüldüğünde cinsel ilişkiye girmek nasıl bir tehlike yaratabilir? Bu konuda nelere dikkat edilmeli?

Bakın uzmanlar neler söyledi…

Türkiye’de de görülen yeni tip corona virüs (Covid-19) konusunda merak edilen konulardan biri de cinsellik oldu. Yüz, ağız, burun ve göz çevresine temiz olmayan ellerle dokunmanın çok önemli bir risk yarattığını bilen pek çok kişi, corona virüs tehlikesi söz konusuyken cinsel ilişkiye girmenin de sıkıntı yaratıp yaratmayacağını merak ediyor.

Bu konuda açıklama yapan pek çok uzmanın paylaştığı ortak görüş, her alanda uygulanan 14 gün kuralına burada da uyulması gerektiği yönünde. Eğer riskli bölgelerde bulunup döndüysek ya da beraber olduğumuz kişinin risk taşıdığını düşünüyorsak asla tensel ve cinsel temas kurulmaması gerekiyor.

New York Times gazetesi de corona virüslerin genellikle cinsel yolla yayılmadığını ifade ederek tehlike arz eden bir durumda öpüşmenin kesinlikle virüsü yayabileceği uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü ise yeni tip corona virüs hakkında böyle bir tespitte bulunmak için erken olduğunu belirtiyor.

Cinsel temas öncesi cinsel organlara dezenfektan sürülüp sürülemeyeceği de sıkça araştırılan konular arasında. Alkol bazlı olan bu ürünlerin cinsel organ gibi hassas bölgelerde kullanımı uzmanlara göre tahrişe yol açıp tehlike yaratabilir.

Bu konuyla ilgili bilgi veren Dr. Sinan Akkurt da şunları söyledi: “Coronovirüs direkt cinsel yolla bulaşmaz. Ancak yakın temasla bulaşabilme riski büyük olduğu için dokunma, öpüşme yoluyla yani dolayısıyla da cinsel yolla bulaşabilme ihtimali vardır. Virüsün kuluçka süresi göz önüne alındığında virüs taşıma ihtimali olan kişilerin 14 gün birbirine yaklaşmaması gerekiyor. Özellikle yurt dışından gelenler çok dikkatli davranmalı. Türkiye’de bildiğimiz henüz 5 vaka var, bu da Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemler sayesinde böyle.

‘Önlem alarak bulaştırıcılığını önlemeliyiz’

Dolayısıyla yurt içindeysek ciddi bir sorun yok ama yine de dikkatli olmaya çalışacağız. Dezenfektan gibi alkol bazlı ürünleri cinsel organlara sürmek de son derece tehlikelidir çünkü bu ürünler yakıcıdır. Tahriş ederek daha fazla risk yaratabilir.

Virüs ile sıkıntımız hızlı bir şekilde çoğalması yoksa öldürücülüğü diğer virüslere göre daha düşük. Bize düşen önlem alarak bulaştırıcılığını önlemek. Bugüne kadar alınması istenen önlemlerin nedeni de bu. Ülkece kalabalık ortamlardan uzak durup diğer önlemleri de aldığımız sürece ve havaların da ısınmasıyla birlikte kısa bir süre sonra bu konuyu hayatımızdan çıkaracağımızı düşünüyorum.”

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/corona-virus-direkt-cinsel-iliski-yoluyla-bulasabilir-mi-6164271/6