Sağlık

Beyin pili kapatılan ve açılan parkinson hastasının inanılmaz değişimi

Parkinson hastası yaşlı adamın beyin pili kapatıldığında yaşadığı değişim, izleyenleri hayretler içinde bırakıyor…

Parkinson; beyinde ‘dopamin’ adını verdiğimiz maddenin eksikliği ile ortaya çıkan, kronik nörolojik bir hastalık. Yaşın ilerlemesiyle beyinde dopamin salgılayan hücrelerin azalması veya hasara uğramasıyla ortaya çıkan hastalık, hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketlere yol açıyor. Hastalık ellerde ve ayaklarda titreme, hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik ve yürüme güçlüğü ile karşımıza çıkıyor.

Beyin pili kapatıldığında parkinson hastası yaşlı adamdaki değişim izleyenleri şoke ediyor. Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan beyin pili hastalığın etkilerini neredeyse sıfıra indiriyor.

Bu tedavide beynin içinde tespit edilen bölgelere iki tane elektrot yerleştiriliyor. Göğüste cilt altına kalp pili gibi bir pil yerleştiriliyor ve cilt altından geçirilen uzatma bağlantıları ile elektrotlar pile bağlanıyor.

Son olarak bilgisayar aracılığıyla hastaya iyi gelecek frekanslar ve uyarı parametreleri ayarlanıyor. Beyin Cerrahisi Uzmanı Dr. Ali Zırh’ın paylaştığı video sosyal medyada büyük ilgi gördü.