Gündem

Beslenme alışkanlıkları tartışma yarattı! Köpek eti skandalı…

Okurken her satırında iğreneceksiniz…

Dünyayı dize getiren corona virüsünün bulaştığı kişi sayısı 1 milyon 100 bini aşarken, ortaya atılan bir iddia gündeme bomba gibi düştü.

Virüsün çıkış noktası olan Çin’de, halkın beslenme alışkanlıkları tartışma yaratırken, köpek eti satan bir restoran sahibinin açıklamaları tüm dünyada gündem yarattı.

İşte son dakika haberleri ve gelişmeler…

Corona virüsü dünyaya diz çöktürmeyi sürdürürken, tüm dünyada birinci gündem maddesi olan virüsle ilgili gelen haberler şok etkisi yaratmaya devam ediyor.

Bangkok Post’un bu hafta başında aktardığı habere göre, Şıncın, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının ardından Çin’de kedi ve köpek etinin tüketilmesi ve satışını yasaklama kararı alan ilk şehir olmuştu.

Şehir yönetiminden yapılan açıklamada, “Kedi ve köpekler, evcil hayvanlar olarak insanlarla diğer hayvanlardan çok daha yakın ilişki kurmuştur. Kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların tüketiminin yasaklanması gelişmiş ülkelerde, Hong Kong ve Tayvan’da genel bir uygulamadır.” ifadeleri kullanılmıştı.

Yasağın Şıncın’da 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtilmişti.Ancak Çin’de köpek eti satışı yapan bir restoran sahibinden gelen itiraflar, dünya gündemine bomba gibi düştü.

Çin’deki bir restoranın patronu, gizli satıcılarından yavru köpekler aldıklarını, gerekli işlemlerden geçirdikten sonra meraklısına servis ettiklerini söyledi.

Çin’de köpek eti satan restoranı işleten ve kimliğinin verilmesini istemeyen şef, bazı köpek satıcılarının menüleri için özel olarak “binlerce yavru” yetiştirdiklerini söylüyor.

Adam yaptığı açıklamada, “Benim geldiğim yer olan Guangxi ve Leizhou’da birçok kişi köpekleri yer. Guangxi’deki bazı insanlar satmak için özel olarak köpek yetiştiriyor. Onları domuz gibi büyütüyor.” ifadelerini kullandı.

Çinli adam, restorandaki müşteri profilini de şöyle anlattı: “Birçok insan bize köpek eti olup olmadığını soruyor. Ve eğer köpek eti satmazsak, giderler. Çünkü buraya sadece bunu yemek için geliyorlar, başka bir şey için değil.”

Adam, “Köpek eti yasaklandığında işlerimin düşeceğine eminim. Düşüşün yüzde 30 ila 40 olacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aynı bölgede köpek eti satarak geçimini sağlayan bir başka restoran sahibi ise şunları söyledi: “Yasağın ardından köpek eti satmayı tamamen bırakacağım. Başka bir şey satacağım.”
Çin’in Guangxi eyaleti, dünyanın pek çok yerinde “barbarca” olarak nitelendirilen Yulin Köpek Et Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Bu haberler, Corona virüs salgınıyla bağlantılı olduğu düşünülen ve virüsün doğduğu yer olduğu kabul edilen kötü şöhretli hayvan pazarının yeniden açıldığı iddilarının üzerine geldi.

Birçok kişi tarafından virüsün merkez üssü olduğuna inanılan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı, insanların gizemli virüse yakalanıp zatürre benzeri şikayetlerle hastaneye başvurmasının ardıdnan Ocak ayında kapatılmıştı.

Satıcılar, genellikle müşterilerin önünde katledilen tavuklar, porsuklar, sıçanlar, kirpi ve yılanlar da dahil olmak üzere bir sürü hayvan satıyordu.

Araştırmacılar ve bilim insanları, yarasaların virüsün konağı olduğunu ve pazarda satılan diğer hayvanları enfekte etmiş olabileceğine inanıyor