Gündem

Baltık Canavarı Rusya’dan geliyor! 85 saat sürecek

Yetkililer uyaru üstüne uyarı yaptı, defalarca acil durum ilan edildi.

Hayat tam anlamıyla durma noktasına gelirken, dün gece Hollandalılar adını koydu.

Ülkeyi çok kötü vurması beklenen Darcy’nin, Rusya ve Doğu Avrupa’dan geldiği açıklandı.

Kar fırtınaları Kuzey Yarımküre’yi esir almış durumda.

ABD’nin orta batısında başlayan ve ülkenin doğu yakasını da etkisi altına alan tipi sonrasında pek çok eyalette acil durum ilan ilan edildi. Önümüzdeki hafta kar fırtınaların etkisini daha artırması bekleniyor.

Bazı eyaletlerde de hava trafiği felç oldu ve yüzlerce uçuş iptal edildi. Minnesota ve Illinois eyaletlerinden başlayarak doğuya doğru gelen kar fırtınası, Virginia, Maryland ve Washington’ı da etkisi altına aldı.

Chicago’da kar kalınlığı 17 santimetreyi bulurken, yoğun kar yağışı nedeniyle 300’den fazla uçuş iptal edildi, 360’tan fazla uçuşta ise gecikme yaşandı. Kar kalınlığının 10 santimetreyi bulduğu Washington’da acil durum ilan edildi.

Pazar günü öğle saatlerinden itibaren Pennsylvania, New York, Delaware ve Massachusetts eyaletlerini etkisi altına alan kar fırtınası hayatı tam anlamıyla felç etti.

Iowa’da kış koşulları Perşembe günü Interstate 80’de yaklaşık 40 aracın dahil olduğu büyük bir zincirleme kazaya yol açtı. Iowa Eyalet Devriyesi, kazada can kaybının yaşanmadığını, sürücülerin olayı küçük yaralanmalarla atlattığını duyurdu.

ABD’nin doğu kıyılarını yerle bir eden kar fırtınası, aşılama alanlarını kapattı ve New York’ta hayatı durma noktasına getirdi. Öğleden sonra New Jersey ve Pennsylvania’nın bazı kısımlarında kar kalınlığı 48 santimetreye ulaştı.

New York eyaletinde de yer yer 43 santimetreye ulaşan kar nedeniyle, New York City ve New Jersey yetkilileri, olağanüstü hal ilan etti.

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, fırtınanın azalmadan önce New England’a doğru hareket edeceğini söyledi.

Birkaç gün boyunca saate 80 kilometre hızla esecek şiddetli rüzgarların hayatı olumsuz etkilemeye devam edeceği tahmin ediliyor.