Gündem

Altın fiyatları için bomba açıklama: Son kez olacak deyip herkesi uyardı

Piyasalardaki son dakika gelişmelerini Haber7’ye yorumlayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ABD verilelerine dikkat çekerek yatırımcılara önemli bir uyarıda bulundu.

İşte İslam Memiş’in o açıklamaları;

“Bu hafta piyasalarda sakin bir seyir var. Amerika’da açıklanan enflasyon verisinden sonra doların bir miktar daha değer kaybettiğini gördük ama geçici oldu.

Altın ve gümüş fiyatlarındaki yükselişin geçici olduğunu gördük. Dolar tarafında bir miktar toparlanma var. Emtia tarafında son bir kez dip seviyesi test edilecek. Emtia tarafında bir ralli bekliyoruz. Dolar tarafındaki yükselişlerin devam edeceğiyle alakalı birkaç aydır vatandaşları uyarıyoruz.

Bu öngörü ve tahminimiz halen devam ediyor. Dolar varlıklarında yaşanan bu toparlanma süreci artık başlayacak. Bu hafta sakin bir seyirde haftayı tamamlarız. Bu hafta dolar güçlü ve haftayı da bu şekilde tamamlarız. FED’in faiz kararı açıklanacak. Burayı yakından takip edeceğiz.

Sonra Merkez Bankasının faiz kararı var. FED ve Merkez Bankasının faiz kararlarında bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak Ekim ayıyla birlikte piyasalarda ciddi bir hareketlilik bekliyoruz. Özellikle Merkez Bankası’nın faiz indirme süreci FED’in varlık alımlarını azaltma süreci doların artık yükseleceği anlamına geliyor. Döviz ile ticaret yapanlar Eylül ayının son ay olduğunu bilmeli. Dolar-TL kurundaki yukarı yönlü hareketler emtialarında gram fiyatlarında yükselişlerini destekleyecek. ”

“Çin tarafında yine borç krizi devam ediyor. Konut piyasasındaki balon fiyatlamalar bütün emlak piyasalarına yansır. Domino etkisi yapabilir. Emlak sektörü ve borsalarda ciddi satışlara neden olabilir. Avrupa’da özellikle 2022 yılının içeriğiyle alakalı, enerji ve elektrik kesintileri ile alakalı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu riskli bir durum. Doğalgaz ile ilgili ciddi bir problem yaşayacağımız bir sürece giriyoruz. Türkiye’de herkesin hazırlık yapması gerektiğini düşünüyorum.”