Gündem

Altın fırtınası geliyor! Gram altın 500 lirayı görür mü?

“Altın fiyatları ne zaman yükselişe geçecek? Gram altın yeniden 500 lirayı bulacak mı?” sorularının cevapları altın yatırımcıları tarafından en çok merak edilenler arasında.

Gram altın son dakika itibarı ile 444 liradan işlem görürken bugün ABD başkanlığı koltuğuna oturacak olan Joe Biden’ın teşfik paketleri merak ediliyor.

Biden’in göreve başlamasıyla birlikte altında yükselişin başlayacağını belirten uzmanlar, altın yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratmazsa altının yüksek seviyelere doğru fırlayabileceğini belirtiyor.

Yılın ilk yarısında teşvik paketinin altın piyasalarını şekillendireceği ikinci yarısında ise enflasyonun piyasaları şekillendireceği düşünülüyor.

Peki altında son durum nedir? İşte 20 Ocak Çarşamba güncel altın fiyatı haberimizin ayrıntılarında…

ALTININ ONS FİYATI NE KADAR?

Ons altın 20 Ocak Çarşamba gününe 1854 dolar seviyesinde başladı.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Haftanın üçüncü işlem gününde altının gram fiyatı 444 liradan işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Yatırımcısının gram altın kadar tercih ettiği ürünlerden biri olan çeyrek altın bugün 710 liradan alınırken aynı dakikalarda 728 liradan da satışa sunuluyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Ons altındaki sert düşüş sonrası 3 bin liranın altına gerileyen ve burada sabitlenen cumhuriyet altını ise bugün 2 bin 881 liradan alınırken aynı dakikalarda 2 bin 924 liradan da satışa sunuluyor.

22 AYAR BİLEZİK NE KADAR?

Bugün 22 ayar bilezik alış 402 TL, satış ise 431 TL’den işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞE GEÇECEK

2021 yılına dalgalı seyirle başlayan altın fiyatları için uzmanlar tahminlerini belirtiyor. Altın yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratmazsa altının yüksek seviyelere doğru fırlayabileceğini belirtiyor. Yılın ilk yarısında teşvik paketinin altın piyasalarını şekillendireceği ikinci yarısında ise enflasyonun piyasaları şekillendireceği düşünülüyor.

YELLEN’IN AÇIKLAMALARI ALTIN FİYATLARINA YARADI

ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen’in dün Senato Finans Komitesi’nde yaptığı konuşmanın Biden yönetiminin daha büyük bir koronavirüs yardım paketi ortaya koyacağı bsektlentilerini güçlendirmesi altın fiyatlarını yükseltti. Uluslararası piyasalarda spot altının ons fiyatı 1.851 dolar seviyesini test etti.

Analistler, Yellen’in Biden’in mali teşvikler konusundaki duruşuna yönelik verdiği işaretlerin enflasyon bekleyişlerini yükselteceği beklentilerinin altın fiyatlarına destek verdiğini ifade ediyorlar.

Uluslararası piyasalarda altın fiyatının 2021 içinde 2 bin dolar seviyesini hedeflemesi olasılığının hala güçlü olduğunu belirten analistler, sisteme çok fazla nakit gelmesini sağlayacak teşvik, yardım adımları atılmması halinde altında hedefin cari çeyrek dönem içinde test edilmesinin mümkün olabileceğini de vurguluyorlar.

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELİŞE GEÇECEK?

2021 yılının ilk günlerinden itibaren altın fiyatlarında gerileme vatandaşların altına yönelmesini sağlarken Uzer Döviz ve Sarrafiye Genel Müdürü Nurullah Uzer,

“20 Ocak’ta ABD Başkanı Biden’in göreve başlamasıyla birlikte altında yükselişin başlayacağını bekliyoruz” dedi. Uzer, “Yeni yılın başlamasıyla birlikte altın fiyatlarında bir miktar gerileme yaşansa da biz bu gerilemenin geçici olduğunu düşünüyoruz.

2021 yılında özellikle 20 Ocak tarihinden sonra ABD’nin yeni başkanının göreve başlamasıyla beraber alacağı ekonomik kararlar doğrultusunda ki ABD’de de yeniden parasal genişleme bekleniyor. Bununla beraber altının yönünü tekrar yukarıya çevireceğini düşünüyoruz.

2021 yılında da altının yine en güvenilir liman olarak en güvenilir yatırım aracı olacağını düşünmekteyiz” dedi.

GRAM ALTIN 500 LİRAYI BULACAK MI?

Uzer Döviz ve Sarrafiye Genel Müdürü Nurullah Uzer altındaki düşüşle beraber vatandaşların altın almaya yöneldiğini ifade ederken altındaki yükselişin ABD’nin büyük etkisi olacağını ifade etti. Uzer, “Altındaki düşüşü bekleyen vatandaşlarımız çok ciddi anlamda altın almaya yöneldiler.

Yılbaşından itibaren büyük bir altın alımı yapıldı. Altındaki yükselişte ABD’nin çok büyük etkisi olacak. Bu 20 Ocak’tan sonra kendini gösterecek. Çok sert yükselişler beklemesek de altında kademeli yükselişleri özellikle Mart ayından sonra tekrar bekliyoruz.

Mart ayında altın daha önce test ettiği yerlere yani 500 ve 500’ün üzerindeki rakamları tekrar görebilir. Bu demek değildir ki yeniden alım fırsatı vermeyecek. Altın yine alım fırsatları verebilir. 435 ve 440 liralara gerileyebilir. Ama uzun vadede altın yine en güvenilir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Tabi bununla beraber Covid-19 aşısının da çıkmasıyla birlikte altının hareketlenmesinde etkili olacaktır. Aşının ciddi anlamda hastalığa çare olması durumunda belki altın yükselişini biraz daha yavaşlatabilir. Ama yine de altın güvenilir liman olarak yükselecektir” diye konuştu.