Gündem

22.00’den sonra yasaklandı! İşte Erdoğan’ın duyurduğu yeni kısıtlamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklama Koronavirüs’e dair alınan yeni önlemleri açıkladı. Yurt genelinde uygulanacak kararları açıklayan Erdoğan, önemli uyarılarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bir paylaşım da İstanbul Valisi Yerikaya’dan geldi. İşte kabine toplantısı sonrası açıklanan yeni Koronavirüs kararları…

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplantı. Toplantının gündeminde İzmir depremi ve Koronavirüs salgını vardı. Erdoğan toplantı bitiminde yaptığı açıklamada Koronavirüs’e dair alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Koronavirüs’te kimi Avrupa ülkeleri yeniden kısıtlamalara başvurma yolunu seçti. Hasta sayılarının yüksek olduğu kimi ülkelerde adeta kontrolden kaçmış durumdadır. Türkiye genel olarak kontrollü bir süreç yaşıyor. Bu alanda herhangi bir krizle karşı karşıya kalmadık.

ünlük hasta sayımız yönetilebilir seviyelerdedir. Salgına karşı tamam diyerek temizlik, maske ve mesafe kurallarıdır. Tüm vatandaşlarımı azami dikkate ve riayete davet ediyorum.

İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızdan daha fazla hassasiyet bekliyorum. Bu çerçevede Türkiye genelinde geçerli olacak şekilde şu hususları kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.

Paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetler saat 22.00’de sona erecektir.

Türkiye genelinde geçerli olmak üzere özel sektör ve kamuda esnek mesai uygulaması teşvik edilecek.

Pazar ve marketlerde gerçekleştirilen Koronavirüs denetimleri artırılacak.

Vatandaşlarımızdan kalabalık ortamlardan kaçınmalarını ev ziyaretini mecbur olmadıkça yapmamalarını özellikle rica ediyorum.

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüz yüze eğitime dair, “Salgının seyrine göre, önümüzdeki haftalarda diğer sınıfların durumlarını değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

VALİ YERLİKAYA DUYURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan paylaşım geldi.

Vali Yerlikaya Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Değerli Hemşehrilerim; Paket servis hariç olmak üzere lokanta, pastane, berber, nikah/düğün salonu, yüzme havuzu, internet kafe, tiyatro/sinema, konser salonu vb. tüm iş yerleri saat 22.00’da kapanacaktır.” ifadelerini kullandı.