Gündem

Yine mutasyona uğradı! Taşıyan 17 milyon canlı öldürülecek…

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da, üretim tesislerinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) insanlara yayılabilen mutasyona uğramış bir versiyonu tespit edildi.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, durumun çok ciddi olduğunu belirterek, mutasyona uğramış virüsün vücudun antikor üretme yeteneğini zayıflattığını ve gelecekteki bir Kovid-19 aşısını potansiyel olarak etkisiz hale getirebileceğini söyledi.

Danimarka’nın kuzey Jutland bölgesindeki vizon çiftliklerinde ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde birkaç aydır yeni tip koronavirüs salgınları ortaya çıkıyor. Ancak, dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi olan Danimarka’da vakalar hızla yayılıyor.

Bunun sonucunda ise virüs vizonlarda mutasyona uğrayarak daha güçlü bir yeni tip koronavirüs ortaya çıktı. Yetkileler insanlara geçebilen virüs nedeniyle 12 kişinin enfekte olduğunu açıkladı.

PORTANSİYEL AŞILARI ETKİSİZ HALE GETİREBİLİR

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, yaptığı basın toplantısında durumu çok ciddi olarak niteleyerek, uutasyona uğramış virüsün vücudun antikor oluşturma yeteneğini zayıflattığını ve Covid-19 için geliştirilmekte olan mevcut aşıları potansiyel olarak etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

17 MİLYON VİZON ÖLDÜRÜLECEK

Bununla birlikte, Polis Şefi Thorkild Fogde, mutasyona uğrayan virüsü yok etmek amacıyla ülke genelinde binden fazla çiftlikte bulunan 17 milyon vizonun hızlı bir şekilde itlaf edileceğini açıkladı. Fogde bunun “çok büyük bir girişim” olacağını söyledi.

A101 12 Kasım 2020 Aktüel Ürünler Kataloğu