Yatırımı olanlar dikkat: Dünya devinden altın fiyatlarıyla ilgili yeni tahmin

Yatırımı olanlar dikkat! Dünya devinden altın fiyatlarıyla ilgili yeni tahmin

2020 yılında altın fiyatlarının 1.779 dolar/ons, gümüş fiyatlarının 19.54 dolar/ons, paladyum fiyatlarının 2,227 dolar/ons ve platin fiyatlarının 897 dolar/ons olması bekleniyor.

2021 yılında ise; altın fiyatlarının 1,744 dolar/ons, gümüş fiyatlarının 20.04 dolar/ons, paladyum fiyatlarının 2,163 dolar/ons ve platin fiyatlarının 893 dolar/ons olması bekleniyor.

Altının onsu uluslararası piyasalarda 1962 dolardan gümüş 27 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan Dünya genelinde son dönemin gözde yatırım araçlarından altına önceki aya göre talep eylül ayında azalmaya başladı.

Ağustos ayında son 31 yılın rekoru kırılarak 4 milyar 82 milyon dolarlık altın ithal edilmişti.

Pandemi nedeniyle sınırların ve turizm bölgelerinin kapalı olmasının ihracatlarını aşağı çektiğini ifade eden Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar, mevduat faizlerindeki düşüş nedeniyle yatırımcıların altına ilgisinin arttığını kaydetti.

Bu altının önemli bir kısmının vatandaşlar tarafından satın alındığını söyleyen uzmanlar, düşük faizlerin ve politik belirsizliklerin altını ön plana çıkardığını belirttiler.

Kamar, bir önceki aya göre altına olan ilginin eylül ayında azalmaya başladığını, buradaki ateşin yavaş yavaş söneceğini dile getirdi.

İHRACAT ARTIŞI BAŞLADI

Yatırımcının altına olan ilgisinin mevduat faizlerinden etkilendiğini söyleyen Mustafa Kamar, şöyle devam etti: “Altının hızlı yükselişinden sonra sanki bu ateş eylül için biraz söner gibi oldu. Ancak geçen ay iç piyasa talebinin çok yüksek olduğunu gördük, bu ateş yavaş yavaş sönecektir. Zaten eylülün ilk haftasına baktığımızda da ihracatın arttığını, standart dışı külçe altın ihracatının yükseldiğini görüyoruz.”