Sağlık

Üzüm Çekirdeği Faydaları

GERÇEK BİR ŞİFA KAYNAĞI ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ KAN DAMARLARINI KORUYOR, ONLARCA HASTALIĞA DOĞAL TEDAVİ SAĞLIYOR…

Üzüm M.Ö 5000 yıllarında keşfedilen ve günümüze kadar bir çok şifasından faydalanılan bir meyvedir. Kabuğundan çekirdeğine kadar her zerresi insan sağlığı açıcısından çok faydalıdır.

Fransa’da Üzüm Çekirdeği Kullanımı: 1947 yıllında Fransa’da çekirdeğinin faydaları keşfedilmiş hatta Avrupa’da bir çok ülkede ilaç olarak satılmaya başlamıştır. Fransa damarların tıkanmasında önemli etkisi olan doymuş yağ oranı yüksek olan besinlerin en fazla tüketildiği ülkelerden bir tanesidir.

Buna rağmen kalp ve damar hastalıklarının en az görüldüğü ülkelerdendir. Bunun sebebi ise yapılan araştırmalara göre üzüm ve üzüm çekirdeğini en fazla tüketen ülke yine Fransa’dır. 1950 yılında üzüm çekirdeği ilk olarak damar koruyucu ilaç olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Üzümün Çekirdeği Damarları Güçlendiriyor: Uzmanların araştırmalarına göre üzüm çekirdeğinin en önemli faydası kan damarlarını güçlendirmesidir. Damarlar insan bedenini ayakta tutan en önemli mekanizmalardır. Ne kadar sağlıklı olurlar ise hastalıklara karşı direnç o kadar artacaktır. Kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

* Kan damarlarını onarır ve güçlendirir.

* Güçlü antioksidan kaynağı olması sebebiyle damarlarda yağ birikmesini önler. Kolesterolün damarlarda birikmesini önler.

* Bağırsak metabolizmasını hızlı çalıştırır. Tıkanmış bağırsağı açar. Yağların erimesinde kolaylık sağlar.* Cilt için çok faydalıdır. Cildi temizler ve tazelik kazandırır.

* Alerji ve kireçlenmelere karşı şifalıdır. Kireçlenmeye karşı ayrıca İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı Kireçlenme Kürü başlıklı makaleyi inceleyin.

* Vücutta iltihap oluşmasını önler. Özellikle romatizma ve mafsal iltihaplanmaları engeller.

* Yüksek tansiyonu düşürür.

* Taş ve kum düşürmede yardımcıdır.

* Varise karşı tedavi edici ve önleyicidir. Damarları kuvvetlendiren üzüm çekirdeği en ince kılcal damarlara kadar etkilidir. Kılcal damarların çatlamasını önler.

* Göz sağlığı için faydalıdır. Görmeyi iyileştirir.

* Vücutta ki ödemin atılmasında yardımcıdır. Hamile hanımların sıklıkla yaşadığı ödem problemine şifa sağlar. Konuyla alakalı ayrıca bknz. Ödeme Karşı Sinameki Çayı

* Kanı sulandırma da önemli bir etkiye sahiptir.

Üzüm Çekirdeğini Kimler Tüketmeli, Yani Hangi Hastalıklara Rahatsızlıklara Karşı Öneriliyor?

İyi Geldiği Hastalıklar:

Eğer diş eti kanamanız var ise, sabahları uyandığınızda bacaklarınızda ödem hissediyor, güne yorgun başlıyorsanız, cilt kırışıklıklarınız git gide artış gösteriyorsa, kalp ile ilgili probleminiz varsa, görme ile ilgili bir problem yaşıyorsanız, cildiniz cansız ve solgun ise, cinsel olarak kendiniz yeterli hissetmiyorsanız, yüksek tansiyon ve şeker probleminiz varsa, varis ve hemoroit gibi şikayetleriniz var ise, vücudunuz kanamaya ve morarmaya eğimli ise ve kan damarlarınızın yardımınıza ihtiyacı olduğunu hissediyorsanız günde 150-300 miligram üzüm çekirdeği tüketmelisiniz.

Unutmayın tüm bu rahatsızlıkların sebebi damarların sağlıklı olmamasından kaynaklanıyor. Damarlar vücudu hastalıklara karşı koruyan en önemli mekanizmalardır.

Kaynak: http://gonulsofrasirahmetpnari.com/uzum-cekirdegi-faydalari-1