Ana sayfa Sağlık Uzmanlardan önemli uyarı: Duş lifi kullanmayın çünkü…

Uzmanlardan önemli uyarı: Duş lifi kullanmayın çünkü…

13
0
PAYLAŞ

Banyonuzun temiz olduğundan emin misiniz?

Muhtemelen evinizin en temiz yeri mutfaklarınızdan sonra banyonuzdur. Ancak ne kadar deterjan kullanılırsa kullanılsın, temizlenirse temizlensin yapılmaması gereken birkaç detay bulunuyor. Mesela duş liflerinizi her 3 ayda bir değiştirmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? İşte banyo temizliği konusunda değiştirmemiz gereken 11 alışkanlık.

1- Ağır bir grip atlattıktan sonra diş fırçanızı mutlaka değiştirin. En azından fırçanızı iyice temizleyip steril hâle geldiğinden emin olun.

2- Evde yaşayan herkesin diş fırçası aynı eski kabın içinde durmamalı. Evde hasta olan biri varsa mikroplar kolaylıkla bir fırçadan diğerine geçebilir.

3- Sabunları, derin ve altında delikler olmayan sabunluklar içinde tutmak hiç de sağlıklı değil. Zira bu, mikropların gelişmesi için oldukça elverişli bir ortam sağlıyor.

4- Duş perdelerinin altında oluşan küflere dikkat! Küf sporları gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Eğer perdenizde gözle görülebilir siyahlıklar oluştuysa perdenizde milyonlarca hatta milyarlarca küf sporu olduğunu söyleyebiliriz.

5- Evde yaşayan herkesin aynı havluya elini silmesi kötü sonuçlara yol açabilir. Elinizi temizledikten sonra kullanıyor olsanız dahi nemli havlular mikrop ve küflerin yaşaması için uygun ortamı sağlar. Banyoda herkesin kendine ait bir havlu bulundurması en doğrusu. Farklı renkte havlular seçerek karışıklığa engel olabilirsiniz.

6- Tıraş bıçaklarını duşta bırakmak. Tıraş bıçakları uzun süre ıslak bir yerde durursa bakteri taşıma ve paslanma olasılığı da aynı ölçüde artar.

7- Duş liflerini 3 aydan uzun süre kullanmayın. Uzmanlara göre duş lifleri, aynı eski bir mutfak süngeri kadar çok bakteri, küf ve mikrop barındırabilir. Sadece bunu görmek çok zordur. Üstelik bu bakteriler vücutta sivilce oluşmasına sebep olur. Uzmanlar bu liflerin hiç kullanılmamasını tavsiye ediyor ancak onları çok seviyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Lifleri kullandıktan sonra oldukça sıcak suyla durulayın ve bir sonraki kullanıma kadar kuru bir yerde bekletin ve üç ayda bir yenisini alın.

8- Klozetin içini temiz tutun. Tuvaletlerle ilgili endişelenmeniz gereken asıl yer oturak kısmı değil, klozetlerin içi. Zira sifonu her çektiğinizde içerideki su 2 metre kadar yukarı sıçrayabiliyor.

9- Temizlik yaparken kapı kollarını ve ışık düğmelerini silmeyi unutmayın.

10- Banyoyu, uygun şekilde havalandırmadan aşırı sıcak ve buharlı bırakmayın. Eğer titiz biri değilseniz temizlik sırasında muhtemelen banyo duvarlarını silmeyi atlıyorsunuz. Ancak, aynı banyo perdeleri gibi duvarlar da ıslak ve buharlı ortam nedeniyle mikrop barındırma konusunda geri kalmıyor.

11- Lavabonun kenarında yüzünüze süreceğiniz hiçbir şey bırakmayın. Banyodaki diğer bütün yüzeyler gibi lavabo kenarları da elinizden ve klozetten sıçrayan sular nedeniyle büyük risk taşıyor.