Ünlü bilim insanı tarih verdi! Koronavirüs aşısında umutlandıran haber

ABD’li ünlü bilim insanı Anthony Fauci, yaptığı açıklamayla tüm dünyaya umut verdi!

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIAID) direktörü Anthony Fauci, Moderna ilaç şirketinin geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ‘mRNA-1273’ün muhtemelen Temmuz sonunda üçüncü aşama klinik deneylerde kullanılmaya başlayacağını söyledi.

Fauci, ayrıca bu yıl sonunda ya da 2021 yılının başlarında aşının uygulanmaya hazır hale geleceğini umduğunu da ifade etti.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENENMEYE BAŞLANAN İLK AŞI OLMUŞTU

Merkezi ABD’nin Boston kentinde bulunan Moderna ilaç şirketi, Çin’in Kovid-19’un genetik dizilimini açıklamasından iki gün sonra, 13 Ocak’ta “mRNA-1273” adını verdiği potansiyel bir aşı geliştirdiklerini duyurmuştu.

Bu potansiyel aşı, Kovid-19’un insan hücresine tutunmasını sağlayan “çivi proteini” adı verilen enzimi baskılayarak vücutta bağışıklık sağlamayı hedefliyordu.

FDA’nın verdiği onayın ardından birinci aşama klinik denemeler 17 Mart’ta Washington eyaletinde başlamış, mRNA-1273, insanlar üzerinde denenmeye başlanan ilk Kovid-19 aşı adayı olmuştu.

NIAID Direktörü Dr. Anthony Fauci, aşının güvenliğini test etmek amacıyla yapılan ilk aşama denemelerde olumsuz bir durumla karşılaşılmadığını ve daha geniş çaplı ikinci aşama klinik denemelere haziran başında başlanmasını umduklarını belirtmişti.