Ana sayfa Sağlık Tırnaktaki bu belirtiler hastalık habercisi!

Tırnaktaki bu belirtiler hastalık habercisi!

7
0
PAYLAŞ

Uzmanlara göre resimde görüldüğü gibi bir bozulma varsa bu karaciğer hastalığına, konjestif kalp rahatsızlığına veya diyabete de işaret ediyor olabilir.

Tırnak uçlarında siyah şeritler

Diyabet veya başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Eğer tırnaklarınızın uç kısımlarında siyah şeritler varsa büyük ihtimalle yaşlanıyorsunuz demektir.
Tırnak yeme

Anksiyete ve stres belirtisi. Gergin, sinirli, sıkıntılı olduğunuzda başınıza gelen bir durum. Stresten uzak durmak için tedbirlerinizi almaya bakın.
Zayıf tırnaklar

Eğer tırnaklarınız çabuk kırılıyor ve çatlıyorsa veya genel olarak zayıfsa akrilik oje kullanmaya veya sık manikür yaptırmaya bir süre ara vermeniz sizin yararınıza olacaktır.
Kıskaç tırnaklar

Kıskaç tırnaklar çok farklı şekillerde kıvrılmış tırnakları ifade eder. Fazla manikürden kaynaklanabileceği gibi kalıtımsal da olabilir veya tümör ya da yanlış ayakkabı seçimiyle de alakalı olabilir.
Ayak başparmağı tırnağının batması

Başparmağınızın tırnağı kıvrılarak derinize batıyorsa, kalın tırnaklı biri olabilirsiniz.
Mavi tırnaklar

Doktorların ameliyat öncesinde narkoz uygulamadan evvel hastalardan ojelerini çıkarmalarını istemelerinin sebebi mavi tırnaklardır. Çünkü mavi tırnak yeterli oksijen alamadığınızın veya diğer akciğer problemlerinin habercisi olabilir
Tırnağın altında kan toplanması

O bölgede bir yaralanma olduğunun işareti. Belki çekiçle tırnağınıza vurdunuz belki de sehpaya çarptınız. Buz koymanız kafi gelecektir.
Yatay çizgiler

Tırnak üzerindeki enlemesine, yatay çizgiler aynı şekilde zararsız olmayabilir. “Beau çizgileri” adı verilen bu çentikler ve çöküntüler yüksek ateşe sebep olan bir rahatsızlık veya diyabet ya da çinko yetmezliği belirtisi olabilir.
1614e8c92

Karaciğerinizde bir sorun olduğunun habercisi olabilir. Eğer tırnaklarınız resimde görüldüğü gibi beyazsa bu hepatit veya başka bir karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabilir.
Tırnaklardaki beyaz noktalar

Uzmanlar bu noktaların kalıtımsal, yaralanma sonucu, ağır manikür sonucu veya bilinmeyen başka sebeplerden kaynaklanabileceğini belirtiyor.
Çatlak veya kırık tırnaklar

Tırnağınızın bir kısmı renk değiştirirse, çatlarsa veya kısmen kırılıp koparsa bu tırnak mantarına işaret eder.
Tırnak çıkıntıları

Tırnaklarınızdaki dikey çıkıntılar endişe verici gibi görünebilir ancak uzmanlar bunun normal olduğunu ve endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyor. Yaşlanmayla ortaya çıkması muhtemel normal bir durum.
İnce tırnaklar

“Jel tırnaklar” adı verilen bu yapı tırnaklara aşırı kimyasal uygulanmasından dolayı ortaya çıkabilir.
Siyah tırnaklar

Tırnaklardaki siyah çizgiler koyu tenli insanlarda sık görülen bir durum olsa da, deriye kadar sirayet eden kararmalar, renk değişiklikleri melanom belirtisi olabilir ve biyopsi gerektirebilir.
Yumru tırnak

Yumru şeklide veya yuvarlaklaşmış tırnaklar akciğer sorunlarına işaret eder.
Sarı tırnaklar

Enfeksiyon veya daha ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Ayrıca sarı tırnaklar bir mantar enfeksiyonuna da işaret ediyor olabilir. Tirod sorunları da tırnaklarınızın sararmasına sebep olabilir.