Gündem

Suriyeli yetkili, Esad rejiminin şartını açıkladı: Türkiye bu adımı atmalı

Suriyeli yetkili, Esad rejiminin şartını açıkladı: Türkiye bu adımı atmalı

Beşşar Esad’a yakınlığıyla bilinen Suriye Halk Meclisi eski milletvekili Şerif eş-Şehade, Ankara ile Şam arasındaki diyalog için ilk şartı açıkladı.

Suriye rejimi lideri Beşşar Esad’a yakınlığıyla bilinen Suriye Halk Meclisi eski milletvekili Şerif eş-Şehade, Türkiye’yle olası üst düzey diplomatik görüşmelere ilişkin konuştu.

Barzani ailesinin kontrolündeki haber ağı Rudaw’a demeç veren eş-Şehade, Ankara ile Şam yönetimleri arasında diplomatik görüşmelerin başlamasından önce zemin hazırlanması gerektiğini vurgularken, Suriye yönetiminin tek şartı olduğunu söyledi.

“İLK ŞARTIMIZ TÜRK KUVVETLERİNİN SURİYE’DEN ÇIKMASI”

Diyalog için ilk şartın “Türk kuvvetlerinin Suriye’den çıkması” olduğunu belirten eş-Şehade, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye bir an evvel Suriye topraklarının tamamından çıkmalıdır. Bu diyalog yolunun açılabilmesi için çok önemli bir adımdır. Türk kuvvetleri İdlib’den ve Suriye’nin diğer bölgelerinden çekilmelidir ki görüşmeler başlayabilsin.”

TERÖR ÖRGÜTÜ SDG’YE MESAJ

Terör örgütü PKK/YPG’nin uzantısı SDG hakkında da konuşan Suriyeli yetkili, “SDG kendisini Suriye’ye ait görüyorsa devlet de O’nları korur. Ama Suriye’yi parçalamak isterse o zaman farklı olur. Açık ve şeffaf bir şekilde söylüyorum; SDG Suriye hükümetinden ayrılmak ister, devlet ile savaşır ve ABD ile iş birliği yaparak petrol kuyularını ele geçirmeye devam ederse, Suriye hükümeti bunu kabul etmeyecektir” dedi.