Ana sayfa Sağlık Saman nezlesi ve astım için bitkisel kür

Saman nezlesi ve astım için bitkisel kür

10
0
PAYLAŞ

Latince adı : Peganum harmala

İngilizce : Harmel veya Syrian Rue

Almanca : Harmal

Özellikleri : Saman nezlesine karşı, alerjik hapşırmaya karşı, alerjik astıma karşı, genel astıma karşı, nefes açıcı, protein alerjisine karşı, bronş açıcı

 

Üzerlik tohumu saman nezlesi, alerjik astım, alerjiye bağlı hapşırma ve genel astıma karşı oldukça etkilidir. Ona bu çok yönlü gücü veren içerdiği vasicinonemaddesidir. Vasicinone aynı zamanda hem bronş genişletici (bronchodilator) hem de solunum uyarıcıdır (respirastimulant).  Vascinone maddesi bütün bunlarla da kalmayıp aynı zamanda protein alerjisine karşı da (antianaphylactic) çok etkilidir.

Türkiye’de yetişen üzerlik tohumunun yerini diğer ülkelerde yetişen hiçbir üzerlik tohumu dolduramaz. Memleketimizin topraklarında yetişen üzerlik tohumunun şifa gücü oldukça yüksektir.

Üzerlik tohumunda bulunan diğer bazı etkin maddeler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

  Tablo: Üzerlik Tohumunun İçerdiği Bazı Etkin Maddeler

Deoxyvasicinone Harman
Harmaline Harmine
Harmalol Vasicinone

 

  Tablo: Üzerlik Tohumunda Bulunan Vasicinone Maddesinin Özellikleri

Antiallergic Alerjiye karşı
Antianaphylactic Protein alerjisine karşı
Antiasthmatic Astıma karşı
Bronchodilator Bronşları genişletici
Antihistaminic Antihistaminik
Hypotensive Tansiyon düşürücü
Respirastimulant Nefes almayı uyarıcı

 

Kür: Saman nezlesi, alerjik astım ve genel astım için

   İki yemek kaşığı üzerlik tohumunu kaynamakta olan bir litre suyun içine katınız. Kısık ateşte kaynatarak yüzünüzü buharına tutup hem ağızdan hem de burnunuzdan soluyarak (teneffüs ederek) buharını iki dakika müddetle içinize çekiniz. İki dakika tamamlandıktan sonra pamuğu üzerlik otu suyuna daldırınız ve her iki burun deliğinin iç kısmına iyice sürünüz (ıslatınız). Bu işleme onbeş gün müddetle gün aşırı (bir gün durup bir gün uygulayarak) devam ediniz. Daha sonra ihtiyaca göre zaman zaman uygulayabilirsiniz.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, burada ki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız.

Kaynak: http://www.profsaracoglu.com/