Ana sayfa Sağlık Ömrü uzatır dediği o besin kanser yapıyor!

Ömrü uzatır dediği o besin kanser yapıyor!

12
0
PAYLAŞ

Canan Karatay “İnsan ömrünü uzatır. Hazmı kolaylaştırır, gaz gidericidir, mide yanmasını, gastriti, reflüyü önler” diyordu Sağlık Bakanlığı’nın raporunda zararlı olduğu ortaya çıktı.

Kaya tuzunun insan sağlığına çok yararlı olduğunu belirten İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Prof. Dr. Canan Karatay, “Hiçbir ek kimyasal içermez. İnsan ömrünü uzatır. Hazmı kolaylaştırır, gaz gidericidir, mide yanmasını, gastriti, reflüyü önler” dediği kaya tuzunun sağlığa zararlı olduğu ortaya çıktı.

Atom bombası…

Takvim’de yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, kaya tuzunda kanser yapan maddeler olduğuna dikkat çekildi. Rapora göre, kaya tuzunda atom bombasında kullanılan, sağlık açısından çok riskli maddeler bulunuyor. Rapordaki uyarılardan bazıları şöyle: ‘Talyum’ ve ‘radyum’ (radyasyon yani ışın içerir ki radyasyonun kanser yapıcı etkisi çok iyi bilinmektedir) gibi maddeler de bileşende yer alıyor.

Kaya tuzunun esas maddesini yüzde 97.35 oranında “sodyum” oluşturuyor.

Kalbe zararlı

Bu sodyumun da sofra tuzu gibi fazla tüketilmesi kalp ve damar sağlığı açısından kötüdür. Kaya tuzlarının sağlık üzerinde olumlu etkilerini gösteren hiçbir bilimsel yayın bulunmamaktadır.
Bolca tüketilen kaya tuzu, hipertansiyon ve kalp yetersizliği gibi önemli sağlık sorunlarına yol açacaktır. n Sofra tuzu sıklıkla iyotla zenginleştirilerek önemli halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliğinin önlenmesinde büyük önem taşır.
Kaya tuzunun astım ve alerjiyi tedavi edebileceği konusunda bilimsel veri yoktur.

Karatay ne demişti?

“Kaya tuzu, en önemli mineraldir, faydalıdır, sağlıklıdır. Kaya tuzu rafine olmamıştır. Hiçbir ek kimyasal içermez ve çevresel kirlenmenin etkisi yoktur. İnsan vücudunun ihtiyacı olan 92 mineralden 84’ünü doğal ve dengeli şekilde içermektedir. Kaya tuzunun içerdiği 84 mineralden en önemlileri arasında kalsiyum, demir, çinko, potasyum, magnezyum ve bakır sayılabilir.”

Kaynak: http://www.yenisafak.com/hayat/karatayin-omru-uzatir-dedigi-kaya-tuzu-zararli-cikti-2354194