Gündem

Sadece bir ülkede 260 bin kişi ölecek’ demişti… Yeni açıklama!

‘Sadece bir ülkede 260 bin kişi ölecek’ demişti… Yeni açıklaması şoka soktu!

Çin’den dünyaya yayılan ve son haftalarda meydana gelen dramatik artışla merkez üssünün Avrupa haline geldiği corona virüsü, dünyaya diz çöktürmeye devam ediyor. Gelen son dakika haberlerine göre virüs, bugün itibariyle dünyada 200 binden fazla kişiye bulaştı.

Corona virüsü nedeniyle, hayatını kaybedenlerin sayısı de 8 bini geçti. Çin’den sonra virüsten en çok etkilenen ülke, 31 bini aşkın vaka ile İtalya oldu. 8 bin 500’e yakın hastası bulunan Güney Kore’den gelen görüntüler ise infial yarattı.

İngiltere’de 260 bin kişinin ölebileceğine dair öngörüde bulunan profesörün son açıklaması ise gündeme bomba gibi düştü ve şok etkisi yarattı. İşte corona virüsüne dair son dakika habeleri…

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan corona virüsü salgınında 18 Mart itibarıyla kadar 7 bin 900’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Virüsten etkilenen 198 bini aşkın kişiden neredeyse 83 bini iyileşti. 260 bin İngiliz vatandaşının corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedebileceği konusunda uyarıda ulunan önde gelen bilim adamının açıklamaları tüm dünyada çok etkisi yarattı.

Dünyada en fazla vaka sayısı Çin’de; ardından İtalya ve İspanya geliyor. Güney Kore’de hastalığın yayılma hızı yavaşlamış olsa da ülkeden gelen görüntüler infial yarattı.

Aralık ayında Çin’de insana bulaştığı duyurulan ve Ocak ayı sonlarına doğru toplam 17 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan corona virüsü, bir aylık süre içinde, 24 Şubat’ta 2 bin 699 kişinin ölümüne sebep oldu.

Şubat sonundan itibaren ölenlerin sayısındaki artış ivmesi de hız kazandı. 8 Mart’ta yani iki hafta içinde bu sayı 3 bin 827’ye çıkmıştı. 17 Mart itibariyle, yani 10 günden kısa bir süre içinde hayatını kaybedenlerin sayısı iki katından fazla artarak 7 bin 965’e ulaştı.

Virüs, 4 Mart itibariyle dünya genelinde 95 bin kişiye bulaşmıştı. Bu oran da Mart ayında hızla arttı. 17 Mart’ta 198 binin üzerine çıkarak son iki haftada, iki aylık sürede enfekte olan kişi sayısının iki katından fazla insana bulaşmış oldu.

Virüsün çıkış yeri olan Çin’de vaka sayısındaki artış büyük oranda durdurulurken Mart ayındaki bu hızlı artış, Çin dışındaki ülkelerde görüldü. Şu an corona virüsü bulaşan kişilerin yüzde 40’ı Çin’de.

Tüm dünyada şok etkisi yaratan açıklama

Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan corona virüsü salgınında 18 Mart itibarıyla kadar 7 bin 900’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Virüsten etkilenen 198 bini aşkın kişiden neredeyse 83 bini iyileşti. 260 bin İngiliz vatandaşının corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedebileceği konusunda uyarıda ulunan önde gelen bilim adamının açıklamaları tüm dünyada çok etkisi yarattı.

Hükümet sert tedbirler almadığı sürece 260 bin İngiliz vatandaşının corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedebileceği konusunda uyarıda ulunan önde gelen bilim adamı, bir türlü geçmek bilmeyen öksürükle mücadele ettiğini ve yüksek ateşi olduğunu duyurdu. Bu semptomlar, bilindiği gibi corona virüsünün en yaygın belirtileri olarak kabul ediliyor.

Londra İmparatorluk Koleji’nden Profesör Neil Ferguson, gösterdiği bu belirtiler nedeniyle kendini karantinaya aldığını duyurdu. Attığı tweet ile açıklamada bulunan profesör, salgına çare bulmak için ekibiyle birlikte durmak bilmeden çalışıyor. Profesör Ferguson, son iki aydır yetkililere izmeleri gereken yol ile ilgili tavsiyeler verdiyordu.

Britanya hükûmetine salgın süresince danışmanlık yapan, ülkenin önde gelen Koronavirüs uzmanlarından Profesör Neil Ferguson, öksürük ve yüksek ateş gibi semptomlar gösterdiği için kendisini karantinaya aldığını ve “yüksek ihtimalle” Kovid-19 taşıdığını duyurdu.

Ferguson, Başbakan Boris Johnson ve Britanya hükûmeti kıdemli bilim danışmanı Sir Patrick Vallance’la birlikte katıldığı basın konferansında büyük ihtimalle virüsün kuluçka döneminde olduğunu ve Kovid-19’u “küçük bir ihtimal de olsa bulaştırmış olabileceğini” dile getirdi.

Ferguson Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Üf. Dün kuru, ama ısrarcı bir öksürük başladı ve kendimi iyi hissetmeme rağmen kendimi karantinaya aldım. Sabah saat 4’te ateşim çıktı. Westminster’da çok Koronavirüs vakası var” yazdı.

Kriz boyunca hükûmete danışmanlık yapacak uzman ekibin bir parçası olan Ferguson, kendini karantinaya aldığını duyurduktan sonra BBC’ye verdiği röportajda, “Son haftalarda birçok toplantıya katıldım, hükûmete danışmanlık yapan başka meslektaşlarım da semptom geliştirdi” dedi.