Ana sayfa Sağlık Rahatlatıcı ayak masajı nasıl yapılır? Ayak masajı noktaları videolu anlatım

Rahatlatıcı ayak masajı nasıl yapılır? Ayak masajı noktaları videolu anlatım

17
0
PAYLAŞ
Ayak masajı noktaları videolu anlatım
Rahatlatıcı ayak masajı nasıl yapılır?

Rahatlatıcı ayak masajı nasıl yapılır? Ayak masajı noktaları nerelerdir? Hangi noktalar vücutta rahatlama hissi sağlar?

Ayaklarımızda öyle masaj noktaları vardır ki bunların üzerinde yapacağınız hareketler tüm vücudumuz üzerinde pozitif etkiler yapmakta, rahatlatıcı etki göstermektedir.

Ayaklarımız hayat boyunca bütün ağırlığı taşırlar ve özellikle de iş hayatında çalışıyorsanız muhtemelen günün büyük bir bölümünü ayakkabının içinde yani kapalı bir alanda geçirirler. Ayakkabı seçimini yaparken sağlığımızı düşünerek hareket etmemiz gerekiyor, bunun için önceliğinizin dış görünüşten çok ayakkabının rahatlığı ve ortopedik olması üzerinde daha çok durmanız gerekiyor.

Ucuza aldığınızı sandığınız ayakkabılar ileride başınıza hiçte ucuz olmayan sonuçlar açabilmektedir, bunun için ayağınıza değer verin ve kaliteli ayakkabılar kullanmayı tercih edin.

Tekrardan konumuza dönecek olursak ayak masajı faydalarını ve yapılış tekniklerini sizlerle paylaşmaya başlayabiliriz.

Size anlatacağımız bu teknikler sayesinde masaj salonuna gitmeden ve hiç kimseye ihtiyaç duymadan bu ihtiyacınızı kendi başınıza rahatlıkla karşılayabileceksiniz.

Evde ayak masajı nasıl yapılır?

Ayak masajı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

Masaj yağı (Tercihen susam yağı)

Soğuk su

Tuz

Kurulamak için havlu

Geldik rahatlatıcı ayak masajının yapılışına

Ayaklarınızı tuzlu soğuk suda 10-15 dakika arası bekletin. Sudan çıkarınca havlu ile iyice kurulayın.

Ellerinizi yağlayın, enerji dengesini koruyan ve romatizmal ağrılara iyi gelen susam yağı ayak masajı için en uygun yağdır. Ayak için susam yağı faydaları da bu şekildedir.

Elleri gereğinden fazla yağlamak masaj kalitesini düşürür. Ayağın alt ve üst kısmını sıvazlayarak ısıtın. Ayağınızı hafifçe esnetin. Sağa ve sola yavaşça birkaç tur döndürün.

Ayağınızı avuçlayın ve elinizi baskı uygulayarak topuktan parmaklara doğru çekin. Baş parmağa geldiğinizde birkaç saniye kalıp baskı uygulamaya devam edin.

Bu aşamada amaç ayak kemerlerimizi rahatlatmak olacak. Bu adımı gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken ellerinizin konumudur. Elinizle de ayağınızı arka kemerde parmaklarınıza doğru baskılı bir şekilde ovun. Bu hareketi hem öne hem arkaya doğru uygulayın. Baskı seviyesini canınızı acıtmayacak şekilde ayarlamaya dikkat edin.

Bu adım son adımdır ve çok rahatlık hissi veren kısmıdır. Çünkü ayaklarımız artık gevşemiş rahatlamış bir hal almıştır. Artık birinci adımda yaptığımız ovma işlemini son kez bir daha uygulayarak masajımızı sonlandırabiliriz.

Görüntülü olarak teknikleri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ayaklarımız vücudumuzdaki tüm sinir uçlarının sonlandığı yerdir. Gün içinde fazlaca yorulan ayaklarımızı rahatlatmak bunun için tüm vücudumuzu rahatlatmamızı sağlayacaktır. Bunun yolu da doğru tekniklerle uygulanan bir masajdan geçmekte. Size vereceğimiz ikinci tarif ile bunu evinizde rahatlıkla sağlayabileceksiniz.

Ayak masajı için yağlar

İşte malzemeler

3 çay kaşığı saf sızma zeytinyağı

2 çay kaşığı susam yağı

2 damla lavanta yağı

2 damla papatya yağı

1 damla ıtır esansı yağı

Ayak Masajı Yağı Tarifi

Yağı hazırlamak oldukça kolay. Bir kap içerisine tüm malzemeleri dökün ve iyice karıştırın. Masaja başlamadan önce ayaklarınızı yıkayıp güzelce kurulayın lütfen.

Peki bu doğal yağlarla yapılan bu ayak masajı nasıl yapılır?

Evinizde rahat bir yer bularak bu masaj için ilk adımı atın. Ayağınızı kucağınıza alın ve diğer bacağınızı uzatın. Ayağınızı parmak uçlarınızdan başlayarak bileklere doğru, daha sonra ise tam tersi istikamete yani bilekten parmaklara doğru hafifçe bastırarak elinizi gezdirin. Bu adımı 5 kere uygulayın.

Ayağınızı topuğunuzdan kavrayarak sağa-sola birkaç defa çevirin. Daha sonra ayağın arka kısmındaki kemeri sıkıca tutun ve diğer elinizde ayak başparmağınızı ovup daha sonra çekin. Sırasıyla aynı işlemi diğer parmaklarınıza da uygulayın.

Finalde ise ayak kemerini bilekten parmaklara doğru bastırarak ileri geri 5 kere ovun. Tüm bu aşamalar tamamlandığından tüm vücudunuzda büyük bir rahatlama hissedeceğinizden eminiz 🙂

Aşağıdaki içerikleri de okumanızı tavsiye ederiz.

2 dakikada devlet hastanesinden randevu nasıl alınır? [En hızlı yöntem]

Kırışıklık için maske tarifleri: En güçlü ve hızlı etki eden doğal formül!