Ana sayfa Sağlık Peygamberimizin sünnetinin bir faydası daha ortaya çıktı

Peygamberimizin sünnetinin bir faydası daha ortaya çıktı

15
0
PAYLAŞ

Uyuma şeklinin Alzheimer riskine etkisine kafa yoran Amerikalı araştırmacılara göre, yan yatarak uyumak “beynin temizlenmesine” daha çok yardımcı oluyor ve Alzheimer riskini azaltıyor. Bu araştırma aslında 14 asır önce Peygamber Efendimiz’in sünnetine uygun yatış pozisyonu olan sağ tarafa yatılması tavsiyesine uyulması gerektiğinin bir göstergesi.

Uyuma şeklinin Alzheimer riskine etkisine kafa yoran Amerikalı araştırmacılara göre, yan yatarak uyumak “beynin temizlenmesine” daha çok yardımcı oluyor ve Alzheimer riskini azaltıyor.ABD’deki Stony Brook Üniversitesi’nden bilim insanlarının araştırması, yan yatarak uyumanın “beynin temizlenmesine” yüz ya da sırt üstü pozisyonlardan daha fazla katkıda bulunarak hastalık riskini azaltabileceğini gösterdi.

Birçok beyin görüntüsünü inceleyen bilimciler, yan yatarak uyumanın, ikinci bir dolaşım sistemi olarak tanımlanan, toksinlerinden arındıran, kan dolaşımını hızlandıran, bakteri ve virüsleri öldüren lenf sistemine yardımcı olduğu sonucuna vardı.

Bilim insanları, yan uyumanın beyindeki istenmeyen kimyasal birikimini engellediğini, bu pozisyonun Alzheimer’ın yanı sıra Parkinson ve diğer sinir hastalıkları riskini azaltabileceğini vurguladı.

Araştırması “Journal of Neuroscience” dergisinde yayımlandı.

Peygamber Efendimiz (a.s) 14 asır önce tavsiyesi etti

Peygamber Efendmiz (a.s)’in sünnetlerinden biri olan sağ yana yatmak araştırmalarla sonucu, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisinin tıkanırken, diğerinin açıldığı ve solunumun açık olan burun deliğinden yapıldığı ortaya çıkmıştır.

14 asır önce Peygamber Efendimiz (a.s)’in sünnetine uygun yatış pozisyonu olan sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanmakta, sol burun deliği açılmaktadır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarımküresinin aktivitesi artar. Sağ beyin yarımküresinin uyarılması, parasempatik sinir sistemimizin faaliyetlerini artırmasına, kalb hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide-bağırsak faaliyetlerimizin yavaşlamasına yardımcı olur. Bu durum ise Alzheimer riskinin en aza indirgenmesini sağlıyor.