Ana sayfa Yelek Oklava yelek modelleri: Oklavayla yelek nasıl örülür

Oklava yelek modelleri: Oklavayla yelek nasıl örülür [Videolu anlatım]

858
0
PAYLAŞ
Oklava yelek modelleri
Oklava yelek modelleri

Belki de pek çoğunuz bunu ilk defa duyup şaşıracak: Oklava yelek modelleri. Oklavayla yelek modeli mi olur demeyin oluyor hem de öyle bir güzel oluyor ki… 🙂 Oklava yeleği eski fakat aslında hiçte eskimeyen bir örnek. Nesilden nesile aktarılan bu modelin yapılışını sizlere aktarmak ve öğretmek için hem yazılı hem de videolu bir anlatımı barındıran muhteşem bir içerik hazırladık. Umarız siz de beğenirsiniz 🙂

Oklava yelek modelleri nasıl örülür?

Oklava yelek modeli örmek isteyenler için bu modelin yapılışını hem videolu hem de yazılı olarak anlatacağız. Yelek örmek isteyenler bu modeli örmeyi deneyebilir. Gerçekten çok şık bir yelek modeli. Öncelikle yazılı olarak anlatalım daha sonra da videomuzu yayınlayarak sizlere yapılışını uygulamalı olarak gösterelim.

Oklava yelek modelleri yapılışı
Oklava yelek modelleri yapılışı

Oklava yeleği yapılışı anlatımlı

Yeleğe ilk olarak tığ ile bir tane fıstık yaparak başlıyoruz arasında 5 tane zincir çekiyoruz. Tekrar bir fıstık yapıyoruz. Bu şekilde alt sıraya 12 tane fıstık yapmış oluyoruz. Bu fıstıklardan sonra şişle yapılan işleme geçiyoruz.

Önü 12 örnek, 26 örnek örüyoruz. 2 örnekten koltuktan kesiyoruz. 1 gidiş geliş yapıp 1 örnek daha kesiyoruz. Koltuktan toplam 3 örnek kesilmiş oluyor. V olması için ön kısmından da  birer birer 2 tane top eksiltmiş oluyoruz. Geriye 6 örnek kalıyor.

10 tane daha yukarıya doğru örüyoruz. Yeleğimizin önü bitmiş oluyor. 20 örnek arkaya başlıyoruz. Bunu da aynı şekilde koltuğa kadar düz örüyoruz. Koltuktan ikişer tane yanlardan kesiyoruz.

Önde yaptığımız gibi arkayı da yukarıda bitiriyoruz. Önde yaptığımız gibi arkayı da yukarıda bitiriyoruz. Önler ve arka bittikten sonra yeleği tığ ile birleştirerek ekliyoruz.

Ön taraflarına 2 sıra trabzan geçip önüne tekrar oklavayla toplar yapıp fırfır dolayıp etrafından bir daha geçiyoruz.

Oklava yelek modeli yapılışı: Videolu anlatım
Oklava yelek modeli yapılışı: Videolu anlatım

Oklava yelek modeli yapılışı: Videolu anlatım

Eğer yazılı anlatımdan bu örneği çıkartmak size zor ve karışık geldiyse hiç ama hiç üzülmeyin.

Sizin için bunun bir de videolu anlatımını hazırladık.

Bu videoda hem sesli hem de görüntülü olarak bu modelin yapılışını izleyebilecek, siz de aynı yöntemleri uygulayarak rahatlıkla örebileceksiniz.

İşte yaklaşık 14 dakika uzunluğunda olan ve detaylıca tüm bilgilerin yer aldığı anlatımlı videomuz..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here