Ana sayfa Sağlık Migren tedavisi için doğal formüller – Migrene iyi gelen yöntemler

Migren tedavisi için doğal formüller – Migrene iyi gelen yöntemler

31
7
PAYLAŞ
Migren tedavisi için doğal formüller - Migrene iyi gelen yöntemler
Migren tedavisi için doğal formüller - Migrene iyi gelen yöntemler

Migren nedir, neden oluşur, belirtileri nelerdir, migren tedavisi nasıl yapılır gibi tüm sorularınıza bu makalemizde yanıt vermeye çalışacağız. Hepinize acil şifalar dileyerek makalemize başlıyoruz…

Migren tedavisi mümkün olan ve ülkemizde yaygın bir biçimde görülen bir hastalık türüdür. Genellikle baş ağrısı ile karıştırılan migren sadece baş ağrısından ibaret değildir. Yani her baş ağrısı migren değildir. Otonom sinir sisteminden kaynaklanan bir hastalık olan migren ataklar halinde görülmektedir ve tedavisi gerek tıbbi gerekse alternatif tıp yöntemleri ile yapılabilmekte, çoğu zaman kontrol altına alınabilmektedir.

Ülkemizde ne yazık ki hafife alınan bu rahatsızlık ciddi sonuçlara neden olabilmektedir ve bu sebeple mutlaka bir doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Migren tedavisi yapılmadığı takdirde kişinin hayat kalitesi düşmekte, hatta hayatı yaşanmaz hale gelmektedir. Bu hem iş hem de özel hayatı olumsuz yönde etkilemekte, para ve telafisi olmayan zaman kaybına neden olmaktadır.

Peki her baş ağrısı migren midir? Bu sorunun cevabı net bir şekilde “Hayır” diyebiliriz. Kısaca migren belirtilerine geçelim.

Migren belirtileri nelerdir?

En yaygın belirtisi baş ağrısıdır. Fakat sadece baş ağrısı migren olduğunuz anlamına gelmez. Bunun yanında diğer belirtileri; bulantı, kusma ile ışık, ses ve kokuya karşı belirgin bir şekilde hassasiyetiniz varsa migren olma olasılığınız yüksektir.

Çocuklarda migren belirtileri

Çocuklarda karın ağrısı bulantı ve kusma gibi belirtiler görülmektedir.

Migreni tetikleyen faktörler

Migreni tetikleyen faktörleri 6 ana kategoride toplayabiliriz. Bunlar;

 • Stres ve yorgunluk,
 • Yiyecek ve içecekler,
 • Açlık,
 • Hormonal nedenler
 • Uyku
 • Çevresel faktörler.

Konuyu kısaca açacak olursak; çok stresli ve aşırı yoğun olduğumuz dönemlerde, dinlenmek için kendimize yeteri kadar zaman ayıramadığımız ve iş ya da özel hayatımızda problemler yaşadığımız dönemlerde migren atakları tetiklenebilmektedir.

Öğün atlama, öğünün geç yenmesi ya da az yemeye bağlı olarak açlık durumlarıda migreni tetikleyebilmekte ve atak başlayabilmektedir.

Hormonal değişikliklerde de migren atakları görülebilmektedir. Adet dönemlerinde ya da doğum kontrol hapı, menopoz ilaçları gibi haplar kullanmakta bu rahatsızlığın devreye girmesine neden olmaktadır.

Fazla uyumak ya da uyku saatini değiştirmekte migreni tetikleyebilmektedir.

Yiyecek ve içeceklerde migrenin tetikleyicileri arasında yer almaktadır. Bu yiyecek ve içecekler arasında eski peynirler, katkılı şarküteri ürünleri, mayalı alkollü içecekler ve kuruyemişler sayılabilir. Migren tedavisi görüyorsanız bu yiyecekleri sınırlı tüketmeye çalışmanızı tavsiye ederiz.

Hava durumuna bağlı problemlerde yaşanabilmektedir. Havanın lodoslu olduğu bulutlu ve kasvetli olduğu havalar da migreni tetiklediği gibi parlak, yoğun ışıklı yani güneşli havalarda da kişiler olumsuz etkileyebilmektedir.

Keza yoğun kokularda olumsuz faktörler arasında sayılmaktadır.

Hangi baş ağrıları migrendir ve migren tedavisi gerektirir?

“Hangi baş ağrısı migrendir” sorusuna cevap verecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Şiddetli günlük hayatı etkileyecek düzeyde,
 • Zonklayıcı,
 • Sıkıştırıcı ve delici bir etkiye sahip,
 • Tek taraflı şakak ense alından ve tüm başta görülen,
 • 4 ila 10 saat arasında süren baş ağrıları migren belirtisi olarak sayılmaktadır.

Bu baş ağrısı bazen üç günde kadar sürebilmektedir.

Yine ruhsal (psikolojik) migren belirtilerine kısaca değinecek olursak;

 • Huzursuzluk
 • Gerginlik
 • Depresyon
 • Mutsuzluk
 • aşırı hassasiyet migrenin ruhsal belirtileri arasında sayılabilir.

Migren önemli bir iş kaybı sebebidir. Çünkü migren hastaları geçirdikleri ataklar sırasında hiçbir iş yapamaz hale gelirler ve iş bırakmak zorunda kalırlar.

Yapılan araştırmalarda her 4 kadından birinin, her 12 erkekten ise bir tanesinin migren hastası olduğu görülmüştür.

Migren atakları hangi sıklıklarla görülür?

Migren atakları hastadan hastaya değişen sıklıkla görülmektedir.

Yapılan araştırmalarda;

1 – 4 gün arasından atak geçirenlerin oranı yüzde 17 olarak belirlenmiştir.

5 – 9 gün arası atak geçirenlerin oranı yüzde 21.

10 – 14 gün arasında atak geçirenlerin oranı yüzde 19.

15 – 19 günde bir atak geçirenlerin oranı yüzde 18.

20 gün ve üzeri günlerde bir atak geçirenlerin oranı ise yüzde 25’tir. Bu tabloda 4 migren hastasından bir tanesinin 20 gün ve üzeri sürede bir atak geçirdiği sonucu ortaya çıkmaktadır.

Migren atakları hangi sıklıklarla görülür
Migren atakları hangi sıklıklarla görülür

Migren tedavisi sırasında atakların sıklığını doktorunuza mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.

Yazımızı buraya kadar okuduysanız biraz eğlenmeye ne dersiniz 🙂 Migren ile ilgili tedavi metodlarına geçmeden önce sizi biraz güldüreceğine inandığımız “2 dakikada migren tedavisi [Afrika usulü]” videosunu yayınlıyoruz. Eğer zamanınız varsa bu videoyu izleyerek yazımıza devam etmenizi tavsiye ederiz 🙂 🙂

Migren belirtileri ve evreleri nelerdir?

Migren beş ana evreden oluşmaktadır. Bu evreler öncü belirtiler, Aura, baş ağrısı, çözülme ve düzelme evreleridir. Öncü belirtiler; halsizlik, bitkinlik, konsantrasyon güçlüğü, bazı yiyeceklere isteğin ve iştahın artması şeklinde sıralanabilir. Bu belirtiler ataktan saatler ya da günler önce görülebilir.

Aura evresi ikinci evredir. Bu aşamada noktalı, zigzaglı, ışıklı görme ya da görme kaybı, uyuşma, konuşma güçlüğü gibi belirtiler meydana gelmektedir. İkinci evre 15 ile 30 dakika arasında sürmektedir.

Üçüncü ve en can sıkıcı aşama ise baş ağrısı aşamasıdır. Bu aşamada orta ya da ağır şiddette zonklayıcı bir ağrı kişiye etkilemektedir. Yine bu aşamada kusma ve mide bulantısı da görülebilmektedir. Bu aşama 2 – 3 saat sürebileceği gibi üç gün de sürebilmektedir.

Dördüncü aşama çözülme aşamasıdır. Bu aşamada hasta biraz rahatlama hisseder. Baş ağrısında azalma görülür. Fakat çok yorgunluk ve halsizlik etkilidir. Bu aşamada 2 – 3 saat ya da iki gün sürebilir.

Son yani 5. aşama düzelme aşamasıdır. Migren hastası bu aşamada yorgunluk, huzursuzluk ve dikkat eksikliği gibi negatif etkileri bünyesinde hissedebilir.

İbrahim Saraçoğlu migren tedavisi kürü

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu migren tedavisi için biberiye çayı kürünü tavsiye etmektedir. Bu kürde kullanılacak ilk malzeme bir tutam biberiyedir. Yaklaşık beş – altı gram biberiye yeterlidir. Daha fazla katılması faydasını arttırmayacağı gibi bu bitkiyi ölçülü kullanmakta fayda vardır.

Bir bardak suda 9 dakika biberiye kaynatılıyor ve ılıdıktan sonra süzüp suyu içiliyor. Bunu sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez tüketmek tavsiye edilmektedir.  Biberiye çayının aç karnına tüketilmesi migren tedavisi açısından daha fazla fayda sağlamaktadır.

İbrahim Saraçoğlu‘nun migren tedavisi için anlattığı ürün detayları için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

ÖNEMLİ NOT: Taze sıkılmış havuç suyu migrene yatkınlığı olanlar yani ailesinde migreni olanlar için önemli bir sebzedir. Ayda 4 – 5 gün akşam yatmadan taze havuç suyu içilmesi önleyici bir tedavi yöntemidir.

Migrene ne iyi gelir? Migren tedavisi için doğal yöntemler

Migren ağrısı tuttuğunda her zaman yanımızda ilaç olmayabilir ve pratik bir rahatlatıcı sağlamak adına şu yöntem tercih edilebilir:

Ağrı geldiği zaman kahvesi bol olan soğuk ve sade bir kahve içmek rahatlamaya neden olur.

Farklı migren tedavisi yöntemleri:

Defne tohumu toz haline getirilir. Günde 5 gram balla macun yapılır ve yenir.

Bir bardak kaynar suya 2 – 3 gram kekik konur, 10 dakika bekletilir ve günde 3 bardak içilir.

Diğer migren tedavisi yöntemi: Migren ağrısına iyi gelen masaj

Migren tüm dünyada hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen sık rastlanan ve çok ağrılı bir hastalıktır. Bu hastalıkta tedavi yöntemleri tıbbi ve alternatif tıp olarak mevcuttur. Migren ataklarının görüldüğü dönemlerde yapılacak masaj da hastada bir rahatlama sağlayabilmektedir. Bunun için migren ağrısının olduğu noktalara papatya yağı ile masaj yapmak rahatlatıcı bir etkiye neden olur.

Migren tedavisi için botoks yaptırmak…

Migren tedavisi yöntemlerinden bir diğeri de botokstur. Botoks sadece yüzdeki kırışıklıkları ve cilt problemlerini düzeltmek için kullanılmamaktadır. Araştırmalarda uzun süreli görülen baş ağrılarında ve kronik migren tedavisinde botoks uygulanmasının ciddi faydalar sağladı ortaya çıkmıştır. Migren tedavisi için botoks; alın, şakak, ense ve boyun bölgelerine uygulanmaktadır. Bu tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güvenilir bir yerde bir nöroloji uzmanı tarafından yapılmasıdır.

Migren ağrısını azaltma egzersizleri nelerdir?

Migrende ve diğer kronik baş ağrısı yöntemlerinde baş ve boyun bölgesindeki kasların kasılmasını engelleyici veya aşırı kasılmış olan kasları gevşetici çeşitli egzersiz teknikleri mevcuttur. Bu teknikleri aşağıdaki videodan izleyerek yapabilirsiniz.

Migren tedavisi için hacamat faydalı mı?

Migren için hacamat faydalı mı?
Migren için hacamat faydalı mı?

Hacamat, vücutta rahatsızlıklara neden olan toksik kanın vakumlanarak dışarı çıkarılması yoluyla tedavi edici bir alternatif tıp yöntemidir. Aynı zamanda hacamat Peygamber Efendimizin şiddetle tavsiye ettiği ve bizzat kendisinin de yaptırdığı bir sünnettir.

Hacamat belirli bölgelere yapıştırılan kupalarla o bölgelerin vakumlanması ve daha sonra bu noktalara küçük kesikler atılarak biriken kanın dışarı alınması şeklinde yapılmaktadır. Sanılanın ve korkularının aksine hacamat çok acı veren ve ağrılı bir tedavi yöntemi değildir. Hacamatın steril bir ortamda ve işin ehli bir kişi tarafından yapılması büyük önem arz etmektedir, çünkü hacamat gelişigüzel vücudun her yerine yapılmamakta, sadece belirli noktalara yapılmaktadır ve bu şekilde şifa sağlamaktadır.

Migren tedavisi amacıyla yapılan hacamat baş bölgesinde uygulanmaktadır. Kafada bulunan ve ağrıya sebep olan toksinler vakumlama işlemi ile birlikte dışarı alınmakta, bu da vücutta büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Kafaya yapılan hacamat baş ağrısını gidermekte ve 6 ayda bir yapılması büyük fayda sağlamaktadır.

Migrenin dışında hacamatın diğer faydalarını da kısaca sıralayacak olursak;

 • Hacamat bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta direnç sağlar.
 • Ödemleri vücuttan atmaya vesile olur.
 • Çeşitli ağrıları giderir.
 • Kanda birikmiş olan ağır metal ve toksinlerin atılmasını sağlar.
 • İleride oluşacak hastalıkların önüne geçmeye yardımcı olur.
 • Metabolizmayı güçlendirerek grip ve soğuk algınlığına yakalanmanızı önlemeye yardımcı olur.
 • Daha dinç ve sağlıklı görmenizi sağlar.

Migren tedavisi için hacamat yaptıran birinin yorumunu sizinle paylaşmakta yarar görüyorum:

“Şiddetli baş ağrılarım nedeniyle hacamat yaptırmaya karar verdim fakat izlediğim videolar sebebiyle çok can acıtan bir yöntem olarak biliyordum. Bir arkadaşımın vesilesiyle ve iknasıyla – ki burada büyük bir çaba harcadığını söylemeden geçemeyeceğim- hacamat olmak için gittim. Kafamdan hacamat yapılacağı ilk önce bir korkuya neden olsa da geri dönmek erkekliğe yakışmaz diyerekten sesimi çıkartmadım. Saç kesimi yapılmadan bu bölgeden hacamat yapılacağını duyunca bir nebze olsun rahatladım. Kupalar vakumlama yaptığı için bölgede biraz acı oluyor fakat dayanılmayacak bir acı değil. Sonuçta migren ağrısına dayanan kişilere bu acı vız gelir! Daha sonra bu bölgede jiletle ufak kesikler atıldı ve bunun da acısı sinek ısırığı gibi denebilir. Daha sonra tekrar kupa aynı yere yerleştirildi ve vakumlama yapıldı. Bu şekilde bir kan alışı meydana geldi. İşlem tamamlandığında ve oradan çıktığımda ise oldukça rahatlamış ve yeniden doğmuş gibi hissettim kendimi ve çevremde herkese tavsiye ettim bunu.”

Bu makalemizi faydalı bulduysanız Facebook’ta paylaşmayı ve arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi lütfen unutmayın.. Yorum bölümüne bu hastalıkla ilgili deneyimlerinizi yazabilirsiniz… Sağlıklı yaşamlar dileriz…

Aşağıdaki içerikleri de okumanızı tavsiye ederiz.

2 dakikada devlet hastanesinden randevu nasıl alınır? [En hızlı yöntem]

Kırışıklık için maske tarifleri: En güçlü ve hızlı etki eden doğal formül!

7 YORUMLAR

 1. migren tedavisi için gitmediğim doktor kalmadı desem yeri var. bir de bu yöntemleri deneyelim bari, şifa belki bitkilerden gelir. çekilecek dert değil bu migren ağrısı Allah kimseye vermesin 🙁

 2. migren belirtileri bende de var ama tam emin olamıyorum bu hastalıktan. aşırı baş ağrısı çekiyorum. tedavi olmam gerekir mi?

 3. ah şu migren ah… migren tedavisi zor ama kontrol altında tutmak mümkün gibi. ibrahim saraçoğlu migren kürünü deneyenlerin olumlu yorumlarını başka bir sitede görmüştüm. Allah herkese şifa versin. İnşaallah kurtulursunuz bu illetten.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here