Ana sayfa Sağlık Küf nasıl çıkar?

Küf nasıl çıkar?

9
0
PAYLAŞ

Küfü ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenler aslında çok basit…

Küf nasıl çıkar? Küf nasıl önlenir? Küfü ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Ev yapımı doğal ilaçlar ile evinizden küfü kaldırabilirsiniz. Sağlık açısından da tehlikeli olan küf konusu artık sorun olmaktan çıkacak.

Küf nasıl önlenir?
Genellikle marketlerden aldığımız kimyasal ürünler küfü ortadan kaldırmakta bizi hayal kırıklığına uğratır, hatta faydalarından daha çok zararları vardır. Küfü etkili bir şekilde yok etmek için bir çok pratik ve ekonomik yöntem vardır. Bunlara bir göz atın:
Nemi Kontrol Altına Alın
Daha önce de söylediğimiz gibi, sağlıksız küflerle karşı karşıya kalmamak için bütün sene evin ısısını düşük derecelere ayarlayamayız fakat nemi kontrol edebiliriz.
Eğer evinizde ciddi bir küf problemi varsa, her zaman küçük bir hava filtresikullanabilirsiniz. Bunun için para harcamanız gerekecek ama eğer evde solunum problemi yaşayan birisi varsa, hava filtresi kullanmak kesinlikle daha iyi bir çözümdür.
Camı açın ve temiz havanın bu bölgeleri yenilemesine izin verin. Aynı şey aslında yataklarınız için de geçerlidir, yataktan kalktığınız gibi yatağı düzeltmemelisiniz, yatakta minik kurtların ürememesi için çarşafları ve yorganı havalandırmalısınız. Bu kurtçuklar neredeyse küf ile aynıdır.
Küf yüksek ısıları ve az havalandırılmış yerleri sever. Bu sebepten dolayı, genellikle bodrum katında, mutfaktaki dip köşelerde, tuvalette, dolaplarda, kilerde bununla karşılaşmamız mümkündür. En basit çözüm bu alanları düzenli olarak havalandırmaktır.
Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağının faydalarını burada çok kez anlattık. Çay ağacı yağı size en iyi sonuçları verecek en faydalı doğal dezenfektandır. Herhangi bir aktardan veya özel marketlerden bunu temin edebilirsiniz. Bir çok şeye iyi geldiği gibi, küften kurtulmak için de çok pratiktir. Nasıl kullanılır:
Malzemeler:
2 yemek kaşığı çay ağacı yağı
2 bardak su
Sprey şişesi
Eldiven
Hazırlanışı:
Başlamadan önce, kendinizi korumak için eldivenleri takın. Küf beklenmedik reaksiyonlara yol açabilir ve cildinize doğrudan temas etmemesi daha iyidir. Eldivenleri giydiğinizde, sprey şişesine çay ağacı yağını ve suyu ekleyin, iyice karışana kadar çalkalayın. Sprey şişesini kullanarak küf oluşmuş bölgelere karışımı sıkın.
Yarım saat bekleyin ve küfün kendi kendine yok olduğunu görün!
Sirke
Basit ve etkili bir yöntem. Sirke evdeki küfün %90’ını öldürerek en ekonomik çözümlerden biri olmaktadır. Banyodaki (duş kabini, tuvalet arkası ve kapı) ve diğer yerlerde ortaya çıkan mantarları yok etmek için birebirdir.
Sirkeyi küften kurtulmak için nasıl kullanacağız? İşte:
Malzemeler
1/2 bardak sirke
Sprey Şişesi
Hazırlanışı:
Sirkeyi sprey şişesine doldurun, böylelikle günlük temizlik için bunun her daim hazır olmasını sağlayın. Sirkeyi küflü bölgelere sıkın. Haftada en az 2 kez uygulayın, sağlıksız mikroorganizmaların üreyeceği nemli bölgelere ve az havalandırılmış bölgelere özen gösterin.

Kaynak: http://kadindakadin.com/kuf-nasil-cikar/