Ana sayfa Hikayeler Kenar Mahalle

Kenar Mahalle

21
0
PAYLAŞ

Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallelerine göndermiş ve o bölgede yasayan 200 erkek çocuğunun durumlarını araştırmalarını ve her bir çocuğun geleceği hakkında bir değerlendirme yapmalarını istemişti.

Öğrenciler hemen hepsi bu çocukların gelecekte hiçbir şanslarının olmadığını dile getirmişlerdi. Bundan tam yirmi beş yıl sonra bir başka sosyoloji profesörü tesadüfen bu çalışmayı buldu ve öğrencilerinden bu projeyi sürdürmelerini ve ayni çocuklara ne olduğunu araştırmalarını istedi.

Öğrenciler, o bölgeden taşınan ya da ölen 20 çocuk dışındaki 180 çocuktan 176’sinin olağanüstü bir basari gösterip, avukat, doktor ya da işadamı olduklarını ortaya çıkardılar.

Profesör çok etkilenmişti ve bu konuyu izlemeye karar verdi. Birer yetişkin olan o çocukların hepsi o bölgede yasadıkları için, her biriyle buluşma sansı oldu.

“O koşullarda nasıl bu kadar basarili oldunuz?” sorusuna verdikleri yanıt hep ayniydi: -“Mahalle okulunda bir öğretmenimiz vardı.

– Onun sayesinde.”

Profesör, bu öğretmeni çok merak etmişti. Hala hayatta olduğunu öğrendiği yaslı öğretmenin izini bulması zor olmadı. Kendisini ziyaret etmek için evine kadar gitti.

Karsısında yılların yüzüne eklediği
kırışıklıklara rağmen hala dinç duran bir yaslı kadın buldu.

Merakla yaslı kadına bu çocukları kenar mahallelerden kurtarıp, basarili birer yetişkin olmalarını sağlamak için kullandığı sihirli formülün ne olduğunu sordu.

Yaslı öğretmenin gözleri parladı ve dudaklarının kenarında bir gülümseme belirdi:

– “Çok basit” dedi, ”

– Ben o çocukları çok sevdim.”

PAYLAŞ
Önceki makaleKarar Vermenin Bilgeliği..
Sonraki makaleMesleğe göre çocuk