Ana sayfa Sağlık Ihlamuru sakın böyle tüketmeyin!

Ihlamuru sakın böyle tüketmeyin!

7
0
PAYLAŞ

Kış aylarının o saymakla bitmeyen faydasıyla şifa deposu, narin bitkisi ıhlamura bugünlerde her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı fayda sağlayan, vücut direncini artırarak tedaviye yardımcı olan, öksürüğü kesip göğsü yumuşatan, iltihap giderici özelliği bulunan, terleten, idrar söktüren, strese karşı sinirleri yatıştıran hatta bağırsak kurdunu düşüren ve bağırsak sancılarını gideren ıhlamur, üstüne üstlük mis gibi kendine has kokusuyla sağlık sunuyor.

Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak içecek olarak tüketilen ıhlamurun insan sağlığına birçok faydasının bulunduğu belirtildi. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı fayda sağlayan, vücut direncini artırarak tedaviye yardımcı olan, öksürüğü kesip göğsü yumuşatan, iltihap giderici özelliği bulunan, terleten, idrar söktüren, strese karşı sinirleri yatıştıran hatta bağırsak kurdunu düşüren ve bağırsak sancılarını gideren ıhlamur, üstüne üstlük mis gibi kendine has kokusuyla sağlık sunuyor.

7-8 dakika demleyin: Hem ruhumuzu hem içimizi ısıtan bu mis kokulu çiçeğin bir tutamını kaynar suya atın ve kısık ateşte en fazla 7-8 dakika demleyin.

Tekrar tekrar içmeyin:

Eskiden hangimiz şahit olmadık ki ocağın üstünde defalarca üzerine su çekilerek gün boyu tüketilen ıhlamura. Ninelerimiz, dedelerimizden kalma bu alışkanlığa son vermek gerekiyor. Siz siz olun demlenen ıhlamuru tekrar tekrar üzerine su çekerek içmeyin. Çünkü hiçbir faydası kalmıyor.

Şeker koymayın:

Ihlamuru tüketirken içerisine kesinlikle şeker ilave etmeyin. Rafine şekerin son derece zararlı olduğunu vurgulayan uzmanlar saf tüketmenin daha fayda sağlayacağını belirtti.

Açık ıhlamuru yıkayın:

Pazardan, aktardan açıkta aldığınız ıhlamurun üzerinde toz olabilir. Bu nedenle avucunuzun içine sıkıca alarak ince büyük bir süzgece koyabilir ve sudan geçirerek tozlarını arıtabilirsiniz.

Kaynak: http://www.yenisafak.com/foto-galeri/ihlamuru-sakin-boyle-tuketmeyin-tumu-2004947