Herkesin cevap aradığı soruyu yanıtladılar: Corona virüs hava yoluyla bulaşır mı?

Herkes tarafından merak edilen ‘Corona virüs (Covid-19) hava yoluyla bulaşıyor mu?’ sorusuna Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından açıklama geldi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün sosyal medya hesabı üzerinden çok merak edilen ‘Corona virüs (Covid-19) hava yoluyla bulaşıyor mu?’ sorusuna yanıt verdi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada ava yoluyla taşınamayacağı belirtilerek, virüsün hasta kişilerin öksürme, hapşırma veya konuşmaları esnasında bulaşabileceği ifade edildi.

Damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olduğu ve hemen düştüğü bildirildi.

Bir metre kuralı önemli

Açıklamada ayrıca, virüsten korumak için kişilerin diğer insanlarla aralarına bir metre ”fiziksel mesafe” koymaları ve birbirleriyle temastan kaçınmaları konusunda uyarılarda bulunulurken; yüzeylerin sürekli dezenfekte edilip, sık sık el yıkamanın önemi vurgulandı.

Maske kullananlar bunu yapmasın!

Birçoğumuzun corona virüsten korunmak için taktığı maskeler hakkında pek çok şeyi eksik biliyoruz. Maske kullananların mutlaka bilmesi gerekenleri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Sevgican açıklamıştı…

‘Virüse karşı 2 tür maske kullanılıyor’

Virüslere karşı kullanılan iki türlü maske olduğunu söyleyen Uzm.Dr. Sevgican, “Bunlardan bir tanesi sağlık çalışanlarının kullandığı filtreli maskeler ki bunlar sağlık çalışanlarının riskli hasta grupları ile ilgilendiği ve temas etmesi durumlarında kullanılan maskelerdir. Diğeri ise cerrahi maske olarak bilinir ve korunma oranı çok yüksek olmayan maskelerdir. Haliyle ikinci tür dediğimiz cerrahi maskeleri daha çok hastalık şüphesi taşıyan hatta virüsü kapmış olan hastalarda, hastalığı etrafa yaymaması için, çevresindeki insanları koruma amaçlı olarak kullanmalarını öneriyoruz” dedi.

Maskeye elle dokunmayın çünkü…

Kullanılan maskenin uzun süre devamlı takılmasının daha tehlikeli hale geleceği konusunda uyaran Uzm.Dr. Sevgican, “Maskeleri devamlı çıkarıp takmak, elle temas etmek doğru değildir. Zamanla nemlenen ıslanan maskeler bir süre sonra daha sağlıksız olacaktır. Bu maskeleri gün boyu takıp çıkartmak, boynunuzun altında tutmak, cebinize koyup çıkartmak da doğru kullanım değil.

Nemlenen, ıslanan maskeyi bir daha kullanmayın!

Kullandığınız ve nemlenen, üzerine birkaç kez öksürdüğünüz maske tekrar kullanılmaz. Çünkü ıslanan, nemlenen maske, virüsler ve bakterilerin çoğalması için uygun hale gelir. Bu da sağlık açısından daha tehlikeli bir durum oluşturur” şeklinde konuştu.

Öksürürken, hapşırırken nasıl davranmalıyız?

Maskeyi hasta kişilerin başkasına virüs bulaştırmaması için önerdiklerini ifade eden Uzm. Dr. Sevgican, insanların hapşırırken, öksürürken bir mendile öksürmesi, koluna öksürmesi gibi etrafı koruyucu şekilde hareket etmesinin doğru olacağını, yüksek ateş, öksürük gibi virüsü kapmış olma olasılığı olan ve tetkikleri devam eden hastaların ise başkalarına virüs saçmamak için cerrahi maske takmasının uygun olacağını ifade etti.

Kullandıktan sonra yere atmayın

Ayrıca toplum sağılığını korumak adına maskelerin kullanıldıktan sonra çevreye atılmaması gerektiğinin de altını çizen Dr. Sevgican, “Kendi sağlığımızla birlikte diğer insanların sağlığını korumak için buna bilhassa önem göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.