Ana sayfa Sağlık Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? En doğal ve etkili bitkisel çözüm

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? En doğal ve etkili bitkisel çözüm

25
0
PAYLAŞ
Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir
Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? En doğal ve etkili bitkisel çözüm

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusu her gebelik döneminde anne adaylarının sıklıkla sorduğu bir sorudur. Bu önemli konu ile ilgili Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’nun bitki kürleri de bulunmaktadır. Bilindiği üzere hamilelik dönemlerinde ilaç kullanımı minimum düzeyde tutularak bebeğin olumsuz faktörlerden etkilenmesinin önüne geçilmeye çalışılır. Bu doğrultuda hamile bir bayan mide bulantısını önlemek amacıyla ilaç kullanmak yerine tamamen doğal formüller kullanmayı tercih eder. Bu makalemizde mide bulantısına hamilelikte ne iyi gelir sorusuna cevap vereceğiz. Umarız sizin için faydalı bir içerik olur.

Hamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer?

Kadınların hamilelik süresinde en çok şikayet ettikleri konuların başında hiç kuşku yok ki mide bulantısı gelir. Hamile kadınların %90’a yakını mide bulantısı problemi yaşar ve bu konudan da çokça şikayetçi olurlar. Bunun biyolojik bir sebebi vardır. Çünkü gebelik dönemlerinde hormonların artması ve vücutta meydana gelen değişiklikler bayanların midelerinin bulanmasına neden olur. Bu tamamen fizyolojik bir durumdur, fakat hamilelik döneminde mide bulantısı olmayan kişilerin de sağlık yönünden olumsuz bir tarafta olduğu asılsız bir iddiadır.

Gebelik döneminde mide bulantısı genellikle 6. Haftadan sonra başlar ve 12 haftaya kadar devam eder.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu‘nun konuyla ilgili kürüne geçmeden önce farklı bir kürdan bahsetmek istiyoruz. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir diyenler için öncelikle kök zencefil kürünü sizlere anlatalım…

Kök zencefil kürünün yapılışı:

Kuru kök zencefilden baş parmağı büyüklüğünde kesilip koparılan parça ortadan ikiye bölünür. Yarım bardak suyun içerisinde yaklaşık 5 dakika kaynatılır ve daha sonra süzülerek bardağın içerisine alınır. Yudum yudum içilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus bu karışımın sürekli içilmesi değil, bulantı meydana geldiği durumda bir yudum alınması şeklinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen bir çay çeşidi de kekiktir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus kekik çayını hamileliğin 4 ayı bitmeden önce tüketmemek gerekmektedir.

Konuyla ilgili İbrahim Saraçoğlu yaptığı açıklamada şu detaylara dikkat çekmektedir:

“Hamile bayanlar her şeyi mide bulantısında kullanamıyorlar. Kök zencefil mide bulantısı anında alır. Kök zencefilin başka fonksiyonel mesela kansere kansere karşı faydaları bulunmaktadır. Yüce kitabımız Kuranı Kerim’de de zencefilin adı geçer. Dolayısıyla bunlara çok iyi sahip çıkmamız lazım bunları değiştirmek lazım. Allah’ın ayetlerini değiştirmeyin başınıza iş alırsınız! İşte nimetin genetiğini değiştirirseniz o nimet illete dönüşür vee hastalıklarla başa çıkamazsınız!

İşte İbrahim Saraçoğlu’nun hamilelerin mide bulantısı için sunduğu çözüm bu videoda..

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu TRT Diyanet televizyon kanalında yapmış olduğu programda kendisine iletilen “Hamilelikte mide bulantısına karşı ne önerirsiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Bir defa burada yapılacak şey kök zencefil kullanılmasıdır. Bir bardak hazırlayın, 1 lira büyüklüğünde kurutulmuş haldeki zencefilden 2 – 3 tane 7-8 dakika kaynatıp saat başı bir iki yudum bundan için. Çözülmesinin ya da içinde parçacıklarını kalmasının sıkıntısı yok. Mide bulantısı olduğunda 1-2 yudum alınması bunu çözecektir.

Araba tutmasına iyi gelen bitki

Yola çıktığında araba otobüs tutması gibi nedenlerden dolayı mide bulantısı meydana gelen insanlarda da kök zencefil son derece faydalıdır. İbrahim Saraçoğlu yolculuğa çıkarken bu çayı yani kök zencefil çayının bir kabın içerisinde yanınıza almanızı ve araca binmeden önce bir iki yudum almanızı yolculuk sırasında her saat başı bir iki yudum alarak tüketmenizin mide bulantısı alacağını söylemektedir.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısını önleme de farklı alternatif olacak yöntemleri sizler için sıralıyoruz:

Sindirimi kolay gıdalar tüketerek mide bulantınızı bastırabilirsiniz. Mideniz bulandığında ağır yiyecekler yani bol yağ içeren yiyeceklerin tüketilmesi mide bulantısı arttıracaktır. Bu da kusma ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle daha hafif ve midenizi bastıracak şeyler tüketmeniz tavsiye edilir. Örnek vermek gerekirse tuzlu kraker, salatalık gibi besinler içinizi bastırarak mide bulantınızı azaltabilir.

Keza tadı ve kokusu çok olan yiyecekler de mide bulantısı arttıracaktır. Bunun için tadı ve kokusu baskın olan yiyecekleri tüketmekten bu dönemde kaçınmanız sağlığımız açısından faydalı olacaktır. Midenizin uzun süre boş kalmaması da mide bulantısını önleme açısından faydalıdır, çünkü mide boş kaldığında mide suyu midenizde bulantılara yol açabilir.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? (Bitkisel)

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer? Bunun için limon dilimi koklamak dahi basit ama etkili bir çözüm olmaktadır.

Bol bol sıvı maddeler tüketmek mide bulantısı önleminizi yardımcı olur.

Yatmadan bir iki saat önce yemeyi içmeyi bırakmanız sabahları mide bulantısı olmadan kalkmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere zencefil mide bulantısı konusunda bulunmaz bir nimettir. Zencefil çayı mide bulantısına birebir etkili gelmektedir.

B6 vitamini eksikliği de mide bulantısına yol açmaktadır. Fakat bunun için bir tahlil yapılarak eksikliğinin ortaya konulması ve doktor gözetiminde tedavi şarttır.

Gün boyunca tuzlu yiyecekler tüketmek de mide bulantısı problemini bastıracaktır. Fakat burada tuz miktarına dikkat etmekte de fayda vardır.

Mide bulantısına iyi gelen yiyecek ve içecekler

Bunların başında en doğal içeceklerden bir tanesi olan su mide bulantısına iyi gelmektedir. Günlük su tüketim miktarınızı özen göstermenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda kafeinli içecekleri tüketmeyin, tüketilecekse de minimum düzeyde tüketmeye özen gösterin.

Mide bulantısı için yukarıda da belirttiğimiz gibi limon önemli bir faktördür. Limon ekşi tadı ve kokusu ile mide bulantısını geçirmeye yardımcı olan bir besindir.

Aynı şekilde zencefil de mide bulantısına iyi gelmektedir. Zencefil balgam söktürücü, soğuk algınlığına giderici, kusmayı önleyici bir bitkidir. Bunun çayını yaptığınız da üzerine bir iki damla limon suyu damlattığınızda faydası daha da artacaktır.

Nane ülkemizde genellikle üşütmeye bağlı mide bulantılarında kullanılıyor. Nane limon tüketimi ülkemizde sıkça yapılmaktadır. Hamilelikteki mide bulantısında da 1-2 adet nane yaprağını çiğnemek ya da çayını demleyip içmek mide bulantısı kısa süre içerisinde giderecektir ve midenizi olabildiğince rahatlatacaktır.

Elma lifli yapısı ile vücudumuzdaki toksinlerin atılmasını sağlayarak mide bulantısına yol açacak faktörlerin ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here