Ana sayfa Sağlık Hacamat nedir? Faydaları nelerdir ve nasıl yapılır?

Hacamat nedir? Faydaları nelerdir ve nasıl yapılır?

13
0
PAYLAŞ

Hacamat, deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınmasıdır. Genellikle iki omuz arasından, sırttan, başın arka tarafından yahut vücudun herhangi bir yerinden bardak veya boynuzla alınır. Argoda hafif yaralama olarak kullanılmaktadır.

Hacamat yönteminden, Milattan önceki dönemlerden kalma Hint tıp yöntemleri olan Ayurveda metinlerinde bahsedilmiştir. Antik dönemlerde Mezopotamya, Mısır ve Yunanistan’da uygulanmıştır.

Hacamat, İslam dininde Peygamber Muhammed’in tavsiye ettiği bir sünnet olarak kabul görür. Çeşitli hadisler buna kaynak gösterilir:

Ebu Kesbe el-Enmari anlatıyor: “Resulullah başından ve iki omuzu arasından hacamat oldu ve: “Kim bu kandan akıtırsa, herhangi bir hastalık için, bir başka ilaçla tedavi olmasa da zarar görmez!” buyururdu.”

Muhammed’in bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir hacamatcıya hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır.”

“Her kim ayın on yedi on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa kan hücumundan dolayı meydana gelen birçok hastalıklardan şifa bulur.”

Mirac gecesinde yanından geçtiği bir melek grubunun Muhammed’e: “Ümmetine hacamatı emret!” diye söylediğini Abdullah b. Abbâs rivayet etmektedir.

“Eğer sizin tedavi olduğunuz herhangi bir şeyde hayır varsa, o da hacamat yaptırmaktır.”

Hacamat nedir? Kimler ne zaman hacamat yaptırabilir?

Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki videoyu izleyerek bulabilirsiniz..