Gece yarısı korkulan oldu! Hastane koridoru bu halde!

Dünyada corona virüsten can kaybı 65 bini aştı,

ABD’de son 24 saatte 1331 insan hayatını kaybetti.

Bir günde İspanya’da 674, İngiltere’de 621, Belçika’da 164, İran’da 151 Covid-19 hastası yaşamını yitirdi.

Yeryüzünde 3 Nisan tarihinde 101 bin 566, 4 Nisan tarihinde ise 84 bin 821 corona virüs vakası belirlendi, bu sabah itibariyle corona virüs 1 milyon 200 bini aşkın insana bulaştı.

Corona virüs kapıp iyileşenlerin sayısı da 250 bini aştı.

İşte dünyadan dakika dakika corona gelişmeleri…

17.20 : Bahreyn’de corona virüs vakalarını kontrol etmek amacıyla elektronik etiketler kullanılıyor.

Corona virüs vakasına yakalandığı şüphenilen herkesin bileğine beyaz bir etiket takması gerekiyor; saate benzeyen bu etiketler bir uygulamaya bağlı.

Eğer hastalar telefonlarından 15 metre daha uzağa doğru hareket ederse yetkililere bir mesaj gidiyor; kurallara uymayanlar 26 bin dolara kadar ceza alabiliyor.

Şimdiye kadar ülkede dört kişi Covid-19 yüzünden hayatını kaybetti.

16.30 : İngiltere’de son 24 saatte 621 insan corona virüsten hayatını kaybetti, can kayıpları 4 bin 934 oldu. Son 24 saatte 5 bin 903 test pozitif sonuç verdi ve vakalar 47 bin 806’ya yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar toplam 195 bin testin yapıldığını bildiriyor.

16.20 : Singapur’da salgının başlangıcından bu yana en yüksek vaka artışı görüldü. 120 testin pozitif çıktığı Güney Asya ülkesi, Çin dışında corona virüsün ilk görüldüğü yerlerden biri. Singapur’da ilk vaka Şubat ayında belirlenmişti.

15.40 : Afrika ülkesi Etiyopya’da corona virüsten ilk ölüm gerçekleşti. Yaşamını yitiren 60 yaşındaki kadın hastanın 31 Mart tarihinden bu yana hastanede tedavi gördüğü belirtiliyor.

Etiyopya’da bugüne kadar 43 vaka doğrulandı.

15.30 : Hollanda’da can kayıpları 115 artışla 1766’ya yükseldi. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 1224 teşhisin daha konulduğunu belirterek toplam vakanın 17 bin 851’e çıktığını açıkladı.

14.55 : İngiliz şarkıcı Marianne Faithfull, Covid-19 teşhisiyle Londra’daki bir hastaneye yatırıldı. Şarkıcının menajeri tarafından Rolling Stone dergisine yapılan açıklamada, Faithfull’un pazartesi günü corona virüs pozitif olduğunun tespit edildiği, ardından da zatürre geliştirdiği aktarıldı.

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

Menajeri Francois Ravard, müzisyenin durumunun stabil olduğunu ve tedaviye cevap verdiğini söyledi.
14.20 : İran, 11 Nisan’da ekonominin bazı alanlarında faaliyetlere, kısmen de olsa yeniden başlama kararı aldı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önümüzdeki Cumartesi gününden itibaren, Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde bazı sektörlerin yeniden çalışmaya başlayacağını duyurdu.

Kararın hangi sektörleri kapsadığını açıklamayan Ruhani, sosyal, kültürel, sportif ve dini etkinliklerle ‘riskli faaliyetlere’ yönelik yasağın ise 18 Nisan’a kadar uzatıldığını duyurdu. Okullar ve üniversitelerde en erken bu tarihe kadar kapalı kalacak.

13.20 : AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, WeltamSonntag gazetesi için konuk yazar olarak kaleme aldığı yazısında “Avrupa için bir Marshall Planı’na ihtiyacımız var” dedi.

AB bütçesinin tüm üye ülkeler tarafından bir dayanışma enstrümanı olarak algılandığını kaydeden von der Leyen, bu bütçenin krize uygun olarak şekillendirilmesi gerektiğini belirterek, “Daha büyük bir felaketi önlemek uğruna yatırılacak milyarlarca euro, kuşakları birleştirecektir” ifadesini kullandı.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez de, bugün Guardian gazetesine yazdığı makalede Avrupa için yeni bir Marshall Planı’na ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

İspanya gibi kamu borcu yüksek olan ülkelerin desteklenmesi için yeni önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Sánchez, Avrupa’nın savaş zamanı olduğu gibi ekonomik adımlar alması gerektiğini ve Avrupa’nın direnişi ile yeniden canlanmasının sağlanması gerektiğini kaleme aldı.

II. Dünya Savaşı’nın ardından ABD tarafından teklif edilen Marshall Planı, özellikle savaş sırasında ağır kayıp veren ve ekonomik olarak çöken Avrupa ülkeleri tarafından kullanıldı.

Batı Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Danimarka, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, Norveç, Portekiz, İsveç, İsviçre gibi ülkeler 12 milyar doları aşan ekonomik yardım paketinden yararlandı. Türkiye de söz konusu dönemde 137 milyon dolarlık bir krediyi kullandı.

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

YUNANİSTAN’DA BİR GÖÇMEN KAMPI DAHA KARANTİNADA
13.10 : Yunanistan hükümeti, başkent Atina’nın yaklaşık 40 kilometre kuzey doğusunda bulunan Malakasa’da yeni yapılan kapalı tip kampın, 53 yaşındaki Afgan bir sığınmacının corona virüs testinin pozitif çıkmasının ardından karantinaya alındığını açıkladı.

Sığınmacı, Atina’daki bir hastanede tedavi altına alındı. Geçen perşembe günü de Ritsona sığınmacı kampı 20 sığınmacının corona virüse yakalandığının belirlenmesinin ardından karantinaya alınmıştı.

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

İNGİLTERE’DE YASAK SİNYALİ
12.45 : BBC’ye konuşan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, insanların evlerinden dışarı çıkmaya devam etmeleri halinde corona virüs salgınının önüne geçmek için sokaklar ve parklarda gezmenin yasaklanabileceğini söyledi.

12.55 : Belçika’da corona virüs vakaları 1260 artışla 19 bin 691 oldu. Son 24 saatte 164 insanın can verdiği Belçika’da kurbanların sayısı da 1447’ye yükseldi.

Şimdiye kadar 3 bin 751 hastanın iyileştiği Belçika’da, yoğun bakımda 1261 hasta bulunuyor.

Belçika yönetimi, günlük test kapasitesini 40 ila 50 bine çıkarmayı hedefliyor.

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

İSPANYA’DA UMUT IŞIĞI
12.50 : İran’da son 24 saatte yeni tip corona virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 151 artarak 3 bin 603’e yükseldi. İran’da yapılan testlerin 2 bin 483’ü daha pozitif sonuç verdi ve toplam vaka 58 bin 226’ya ulaştı.

12.40 : Dünya üzerinde corona virüsün görülmediği birkaç ülkeden biri olan Güney Sudan’da ilk vaka tespit edildi.

12.35: İspanya’da corona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 674 artarak 12 bin 418’e çıktı. Bu rakam son dokuz gün içinde yaşanan bir günlük en az can kaybı. İspanya’da bir önceki gün 809 can kaybı kayıtlara geçmişti.

Avrupa ülkesinde bir günde 6 bin 23 corona virüs testi daha pozitif çıktı, toplam vaka 130 bin 759 oldu. Bu yükseliş hasta sayısındaki en düşük artış oldu. Corona virüs vakalarının artışının yavaşlaması ülkede umut ışığının yanmasını sağladı.

İspanya, halihazırda vaka sayısında ABD’nin ardından dünyada ikinci sırada yer alıyor.

12.15 : İngiltere’de hükümete danışmanlık yapan Imperial College London’da görevli baş modelci Prof. Neil Ferguson, ülkedeki ölümlerin 7 ila 20 bin arasında artabileceğini söyledi. Yeni önlemlerin virüsün yayılma hızını azaltmasını beklediğini belirten Ferguson, daha önce de corona virüs vakaları ve ölümleri üzerine açıklamalar yapmış bir isim.

İngiltere’nin başkenti Londra’da beş otobüs şoförü Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Sendika, yaptığı açıklamada ‘sağlık çalışanlarını işlerine taşımakla kahramanca bir iş yapan otobüs şoförlerinin hayatını kaybetmeleri bir trajedi’ olarak tanımlandı. Londra Belediye Başkanı Sadık Han da, ölümlerden ötürü yıkıldığını söyledi.

1.40 : ABD’de bir günde 1331 insanın hayatını kaybetmesiyle can kaybı 8 bin 454’e çıktı. Üç günde 100 bini aşkın vakanın belirlendiği ABD’de Covid-19 hastalarının sayısı ise 311 bini geçti.

New York Brooklyn’deki Wyckoff Hastanesi’nde corona virüsten ölenlerin cesetleri koridorlara diziliyor.

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

09.30 : Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, sokağa çıkma yasağına uymayanlar için ‘Aptallar’ dedi.
Basın toplantısında konuşan Ardern, “Kuralları ihlal edenleri en kibar tabirle aptal olarak niteleyebilirim” dedi. Bunlardan birisinin de Christchurch kentindeki bir süpermarkette insanların üzerine kasten öksüren kişi olduğunu belirten Ardern, “Onu bu tanıma dahil ediyorum” diye konuştu.

Yeni Zelanda’da 1039 vaka belirlendi, bir kişi yaşamını yitirdi.

04.20 : Meksika’daki hastaneler bir günde 202 yeni teşhis koydu, vakaların sayısı 1890’a yükseldi. 19 can kaybıyla birlikte ölümler de 79’a çıktı.

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

Orta Amerika ülkesi Panama’da ise görülen vakalar 128 artışla 1801’e ulaştı. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte beş ölüm gerçekleştiğini ve toplam ölü sayısının da 46 olduğunu bildiriyor.
03.55 : Dünya genelinde corona virüs vakaları 1 milyon 200 bini aştı. Can kaybı ise 64 binin üzerinde.

02.45 : Virüsün yayılmasını durduran Çin, 30 yeni vaka belirlendiğini ve üç hastanın da öldüğünü açıkladı.

01.15 : Kuzey Afrika ülkesi Cezayir, sokağa çıkma yasağığını ülkenin tamamına yaydı. İki hafta önce sürecek yasak, 48 vilayetin tümünde geçerli olacak.

Ülkedeki vakaların yüzde 40’tan fazlasının belirlendiği El-Buleyde’de karantina sürecek.

1250 testin pozitif sonuç verdiği Cezayir’de şimdiye kadar 130 can kaybı gerçekleşti.

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

BERBER İSMAİL’DEN HOLLANDALI BAKANA ONLİNE HİZMET
00.50 : Hollanda Halk Sağlığı Bakanı Hugo de Jonge, corona virüs salgını nedeniyle ülkesinde berberlerin kapalı olması nedeniyle, saç traşı sorununa ‘online çözüm’ buldu.

Saç traşı gelen Hollandalı bakan, berberinden, internet aracılığıyla yardım aldı. De Jonge’nin berberi İsmail, video konferans bağlantısı ile bakana yardımcı oldu.

Berberin yönlendirmesi ve kızının yardımı ile eşi, bakan Hugo de Jonge’nin saçını kesti. Hollanda Halk Sağlığı Bakanı, Twitter hesabından traş anının fotoğrafını paylaşarak, şunları yazdı:

“Berber malzemelerini ödünç al, karına ve kızına sevimli bak, Facetime’dan berberin öneriler versin, saçın kesilsin, ödemeyi telefondan yap. Teşekkürler İsmail.”

Son dakika… Korkunç haberler arka arkaya geliyor Binlerce ölüm…

TRUMP’TAN EN KARANLIK TABLO
00.00 : ABD Başkanı Donald Trump, olağan hale gelen günlük basın toplantısında bugüne kadar en karanlık tabloyu çizdi, “Önümüzdeki iki hafta maalesef çok zor geçecek ve maalesef çok fazla can kaybı olacak” dedi.

Washington yönetiminin eyaletlere yardım odaklanacağını belirten Trump, New York kentinde 1000 asker konuşlandırdıklarını açıkladı. ABD lideri, askeri personel arasında doktorların ve hemşirelerin de olduğu bilgisini verdi.

Trump ayrıca, Federal Acil Yönetim Birimi’nin (Fema) N95 tipi 180 milyon maske siparişi verdiğini ve 3M şirketiyle birlikte çalıştıklarını söyledi.

ABD liderinin gündeminde görevden alınan uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’in kaptanı Brett Crozier de vardı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’yla yüzde 100 aynı fikirde olduğununun altını çizen Donald Trump, “Kaptan berbat bir şey yaptı” dedi. Trump kaptanın yazdığı mektubun her yerde yayımlandığını belirterek, “Bu uygun değil” diye konuştu.

Brett Crozier, Pazartesi günü ABD Savunma Bakanlığı’na mektup yazarak Guam adasında koronavirüs karantinasına alınan gemisindeki personelin karaya çıkarılmasını istemiş, “Savaşta değiliz, ölmemiz gerekmiyor” demişti.

Mektup, The San Fransisco Chronicle gazetesinde yayımlanmıştı.

4 bin 800 mürettebatın bulunduğu gemide ise corona virüs vakaları artıyor. ABD Donanması, vaka sayısının son 24 saatte yüzde 13 artış gösterdiğini ve 155’e çıktığını duyurdu.

Gemideki personelin yüzde 44’üne test yapıldığı aktarılan açıklamada, şimdiye kadar 1548 askerin karaya çıkarıldığı belirtildi.