Fatih Sultan Mehmet portresi İBB’ye satıldı: Dudak uçuklatan fiyat!

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih Sultan Mehmet’in başka bir kişi ile resmedilen tek portresini İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), satın aldı.

Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedede İBB, portreye dudak uçuklatacak bir rakam verdi.

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.

Müzayede evinde “İslam ve Hint Sanatı” koleksiyonu kapsamında satışa sunulan portrede imza bulunmuyor.

İBB SATIN ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada portreyi İBB’nin satın aldığını duyurdu.

İmamoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık.”

Müzayede evi Christie’s’in açık artırmasında 770 bin sterline (yaklaşık 6 milyon 500 bin lira) alıcı bulan Fatih Sultan Mehmet portresine 400 bin ila 600 bin sterlin başlangıç değeri biçiliyordu.

Tartışmalara neden oldu

Askıda fatura, para toplama gibi uygulamalara giden ve bütçe sorunlarından şikayet eden belediyenin bu kadar büyük bir parayı tabloya vermesi de tartışmalara neden oldu. Siz bu konudaki görüşlerinizi yorum olarak yazın.