Evde çaydanlık parlatma yöntemi: 1 dakikada etkili sonuç

Evde çaydanlık nasıl parlatılır? Evde tencere parlatma yöntemi nedir? Sararan çaydanlık parlatılabilir, hem de çok basit yöntemlerle.. Evdeki malzemeleri kullanarak çaydanlık ve tencere parlatma tekniğini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Pırıl pırıl parlayan çelik tencere ve çaydanlıklara sahip olmak isteyenler için muhteşem formülleri bir araya getirdik ve sizlerle paylaşıyoruz.

Evde en çok kullandığımız çaydanlıklarımız içerisinde çay ve su bıraktığımızda malesef iç kısımlarında sararma ve
kireçlenme yaparlar. Sararan çaydanlık parlatma evde uygulayacağınız yöntemle mümkündür…

Aynı şekilde dış kısımları da su da kireç nedeniyle parlaklıklığını yitirirler. Bunun önüne geçebilmek için bazı kimyasallar kullanırız fakat bunlarında yiyecek pişirdiğimiz kaplarda kullanılması sağlık açısından pek uygun değildir.

Öncelikle kireç ve sararmalar için uygulanacak yöntemi paylaşmak istiyorum.

Yöntem çok basit bir tatlı kaşığı limon tuzu koyarak üzerini su ile doldurun.

Kaplarınızı bu şekilde kaynatın. içlerindeki sararma ve kirecin yok olup gittiğini göreceksiniz. Hem de doğal olduğu için sağlığınıza hiç bir zararı olmayacaktır.

Çeliklerinizi Sirke ve Karbonat ile Parlatın

Dış kısımlarındaki parlaklığın geri gelmesi için de kullanacağınız mazeme sirke ve karbonat. Sirke ve bir miktar
karbonatı karıştırın bu karışımı çelik kaplarınızın dış kısımlarını ovun çeliklerin tertemiz olduğunu göreceksiniz.
Hem bu şekilde yaptığınızda parlaklığını daha uzun süre koruyacaktır.

Hamur Kabartma Tozu ile Çaydanlık Temizleme

Muhteşem kolay bir tarif sizlere çaydanlıklarınız prılpırıl olacak tek yapmanız gereken 1 paket hamur kabartma tozu ile 500 ml su çaydanlığınıza koyup kaynatın ve sonra normal bir şekilde yıkayın için prıl pırıl olucak kabartma tozunun parlak yüzeyleri çizmeden, bulaşıklar ve mutfak yüzeylerindeki yağ kalıntılarını kolayca temizler

– Yemek tuzu ile paslar ve pas lekeleri giderilebilir. Ovarak temizlemeyi gerektiren pek çok yüzeyde yemek tuzunu güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca sirkeyle karıştırdığınızda yine oldukça maliyetli bir işlem olan pirinç materyallerinizi parlatabilirsiniz.”

Koku gidericiler yerine limon suyu kullanılabilir. Bulaşıkları ister elde, isterseniz makinede yıkayın ekleyeceğiniz yarım limon suyu ile balık ve yumurta kokusu dahil tüm kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca limon suyu ile kabartma tozunu karıştırırsanız hem oldukça pahalı, hem de bilhassa akciğerler için oldukça zararlı ve kullanımı sırasında yapılacak ufak bir hata ile ciltte ciddi yanıklara neden olabilecek lavabo açıcıları kullanmanıza gerek kalmayacak.