Ana sayfa Sağlık Düz karın için 7 kural!

Düz karın için 7 kural!

6
0
PAYLAŞ

Düz karın için 7 kural! Her bayanın en büyük hayalidir düz bir karına sahip olmak. Sağlıklı yaşamı benimseyerek düzenli beslenme ve egzersiz programlarına uyarak fazlalıklara her zaman karşı koyabilmeniz mümkün! Tek yapmanız gereken 7 kuralı dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Stresten uzak durun
Tempolu iş hayatı, insan ilişkileri, maddi zorluklar derken hayat hepimizi bir şekilde yoruyor ve strese sokuyor. Ancak stres metabolizmanızın, beyninizin hatta tüm vücudunuzun en büyük düşmanı. Stres olunduğunda böbrek üstü bezinden salgılanan kortizol hormonunun salınımı arttığı için karın bölgesindeki yağlanma daha çok tetikleniyor. Her ne kadar kişiden kişiye değişse de bazıları stresli olduğunda kendini yemeğe vererek stresini bu şekilde azaltmaya çalışıyor.

Şekerli içeceklerden uzak durun!
Düz karın için özellikle de gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun. Yapılan araştırmalar içilen gazlı içeceklerin bel bölgesindeki yağlanmalara sebep olduğunu gösteriyor. Dikkatleri fazlalıklı göbeğinizle değil de düz karnınızla çekmek istiyorsanız, bu içecekleri hayatınızdan tamamen çıkartmanız en mantıklısı. “Ben genelde light olanları tercih ediyorum” diyor olabilirsiniz. Ama onların da masum olmadıklarını belirtelim.

Düz karın için bu besinleri tüketin!
-Badem, Elma, Avokado, Muz, Yumurta, Ispanak, Fıstık ezmesi, Soya fasulyesi, Yoğurt, Yulaf kepeği, Kaju, Baklagiller, Zeytinyağı, Ahududu

Gece yemeğe son
Düz karın için akşam saatlerinde hatta yatmadan önce televizyon karşısında canınızın sürekli bir şeyler yemek istediği bir gerçek. Yapılan araştırmalar gece atıştırmalarının en çok karın ve bel bölgesinde boy gösterdiğini söylüyor. Çünkü akşam saatleri itibarıyla metabolizma hızı yavaşlamaya başlıyor. Böylece yediğiniz yiyecekleri sindirememiş, kilolara davetiye çıkarmış ve yağ depolamış oluyorsunuz. Düz bir karın istiyorsanız kesinlikle yatmadan önce yemek yememelisiniz.

Düzenli uyku şart
Düz karın için düzenli ve kaliteli bir uyku rutininizin olmaması metabolizmanızda kortizol seviyesinin artmasına izin verdiğiniz anlamına geliyor. Kortizol seviyesinin artması tıpkı stres faktöründe olduğu gibi karın ve bel bölgesinde fazlalıklara neden oluyor. Zaten gece yavaşlayan metabolizma yüzünden karın ve bel bölgeniz bu durumdan daha da etkileniyor. Yapmanız gereken şey ise en az altı-sekiz saat uyumak. Uyku problemi çekenlerdenseniz yatmadan önce melisa çayı içerek rahatlıkla uykuya dalabilir, kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

Tuzu Unutun
Günlük önerilen tuz miktarı 2.300 mg… Ama çoğu kişi bu rakamı ister istemez aşıyor ve şişlik, ödem, baş dönmesi gibi problemlerle karşılaşıyor. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için de ekstra tuzu hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Yemeğin tadına bakmadan, yemek pişirirken dolu tutamlarla tuz atmak düz bir karnı geri plana atacağı gibi kalp ve tansiyon hastalıkları için zemin hazırlar. Bu nedenle yemeklerinize işlenmiş tuz eklemek yerine az sodyum içeren doğal kaya veya deniz tuzu ya da taze baharatlara yer vermenizi öneriyoruz.

Doğru Egzersiz
Düz karın, için karın bölgenizi düzleştirmek için beslenmenizde tüm söylediklerimize dikkat ettiğinizi varsayıyoruz. Peki ya işin egzersiz tarafında neyi ne kadar doğru yaptığınızı biliyor musunuz? Bir saate yakıntempolu koşu, kardiyo yapmanız kilo vermenizi sağlayabilir evet ama karın için de bölgesel olarak farklı egzersizler yapmadan istediğiniz görünüme kavuşmanız biraz zor. Karın kaslarınızı harekete geçirecek mekik, şınav gibi bilindik egzersizlerin dışında yüzme, bisiklet gibi aktiviteleri de deneyebilirsiniz. Bir uzmana danışarak, kendi vücut yapınıza uygun karın hareketlerini öğrenip uygulayabilirsiniz.

Kaynak: formsante.com.tr