Dünya sarsıldı! Çin’de yeni bir virüs yayılıyor…

Uluslararası haber ajansları “En kötüsü henüz gelmedi, koronavirüs salgını sona ermeye yakın bile değil” açıklamasını dünyaya ‘son dakika’ koduyla geçti.

Ancak asıl ürkütücü gelişme dakikalar sonra ortaya çıktı. İnsanlara bulaşan yeni virüsün tespit edildiği hayvan, dünyada fazlasıyla tüketiliyor!

31 Aralık tarihinde Çin’in Wuhan kentinden gelen bir haberin dünyayı sonsuza kadar değiştireceğini kimse tahmin etmemişti. ‘Gizemli’ hastalığın yeni bir koronovirüs olduğu dünyaya duyuruldu.

Aradan iki ayı aşkın bir süre geçtiğinde artık resmi adı Covid-19 olan hastalık yeryüzünde 1 milyon insana çoktan bulaşmıştı bile.

Haziran ayına gelindiğindeyse, vaka sayısının 8 milyondan 9 milyona ulaşması bir hafta sürdü.

9 milyondan 10 milyona ise bir haftanın da altında bir sürede çıkıldı, artık yeryüzünde günde ortalama 170 bin insana koronavirüs bulaşıyor. Öyle ki, 1 Haziran’da 6 milyon 363 bin koronavirüs vakası vardı, bugün 10 milyon 412 bin.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dün akşam saatlerinde salgında gelinen durumu ilan etti:

“En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz.”

DSÖ Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın tüm büyük medya kuruluşlarının ‘son dakika’ koduyla verdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Önümüzdeki aylarda tüm ülkelerin karşılaşacağı kritik soru bu virüsle nasıl yaşayacağımızdır. Bu, yeni normal.

Virüsün hala yayılacağı çok alan var. Hepimiz bunun bitmesini istiyoruz. Hepimiz hayatımıza kaldığı yerden devam etmek istiyoruz. Ama zor gerçek şu ki bu salgın sona ermeye yakın bile değil.

Birçok ülke bazı ilerlemeler kaydetmiş olsa da küresel olarak pandemi aslında hızlanıyor. En kötüsü henüz gelmedi. Bunu söylediğim için üzgünüm. Ama bu tür ortam ve koşullarda en kötüsünün gelmesinden endişeliyiz.”

DSÖ’nün yeryüzünü allak bullak eden açıklamasından dakikalar sonra bu kez BBC bir başka kabusu bütün dünyaya duyurdu.

Çin’deki bilim insanları, dünya çapında salgın şeklinde yayılma ihtimali bulunan yeni bir grip virüsü türü keşfetti. Domuzlarda tespit edilen virüsün insanlara da bulaştığı açıklandı.

Araştırmacılar virüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe ediliyor. Mevcut haliyle de insanlar arasında kolayca yayılabilecek özellikler taşıyan virüsün yakın bir şekilde takip edilmesi gerektiği açıklandı.

Bu virüs de yeni bir virüs türü olduğu için insanların bu virüse karşı bağışıklığı yok. Yeni ve ölümcül bir grip dalgası ihtimali, koronavirüs pandemisi sırasında bile bilim insanlarının yakından takip ettiği bir konu.

Son grip pandemisi olan domuz gribi 2009’da Meksika’da ortaya çıkmıştı. Virüs korkulandan daha az kişiyi öldürmüştü. Özellikle yaşlılar arasında ölüm oranı beklenenden daha düşüktü.