Ana sayfa Patik Patik modeli nasıl örülür: Derya Kuzusu Patiği yapılışı

Patik modeli nasıl örülür: Derya Kuzusu Patiği yapılışı

10
0
PAYLAŞ

Derya kuzusu patiği nasıl örülür? Patik örmek istiyorsanız ve model arıyorsanız bu örneğe mutlaka göz atın! Bebek patiği  modeli olarak kullanabileceğiniz bu modeli beğeneceğinizi umuyoruz.

Gelelim patiğin yapılışına…

40 zincir çekilir. Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. Son ilmeğe 5 tane ikili trabzan yapılıp dönülür. Tekrar her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. Son ilmeğe 5 tane ikili trabzan yapılıp sıra bitirilir. 3 zincir çekilip üst sıraya çıkılır. Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. Başta ve sonda bir ilmeğe batılarak yapılan 5 tane trabzanlara çift batarak ikili trabzan yapılır. Bu şekilde başta ve sonda arttırarak 3 sıra örülür. Kırmızı yünle, ilk ilmeğe 3 tane ikili trabzan yapılır.

Patik nasıl örülür?

Zincir çekmeden iki ilmek atlanıp, 3.ncü ilmeğe3 tane ikili trabzan yapılır. Bu şekilde sıra sonuna kadar örülür. Mor iple resimde görüldüğü gibi üçlü trabzan gruplarının arasına 3 tane üçlü trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür. Patik ikiye katlanır. Tam orta noktasından ilmeğe üçlü trabzan yapılır, trabzan kapatılmadan ilmek tığda bekletilir. Aynı ilmeğe iki tane daha üçlü trabzan yapılıp, son ilmekler tığda bekletilir.Bir sonraki yuvaya geçilir. Aynı şekilde 3 tane üçlü trabzan yapılır.

Tığın üstündeki 6 ilmek bir defada toplanır. 12 zincir çekilip sabitlenir. Takip eden 2 yuvaya da aynı işlem uygulanır. Sonraki 3 yuvaya, her bir yuvaya 3 tane olacak şekilde üçlü trabzan yapılır. Sonra 1 tane üçlü trabzan üstüne 1 tane aradaki boşluğa sıkiğne yapılır. 20.nci üçlü trabzan grubunun üstüne de sıkiğne yapılıp, ilk boşluğa 3 tane üçlü trabzan yapılır. Takip eden iki yuvaya da aynı işlem uygulanır. Sonraki 4 yuvaya sıra başındaki işlem uygulanır. Üçlü trabzanlar karşılıklı getirilip tığla birleştirilir. Sıkiğnelerin üstüne, her ilmeğe tek batarak sıkiğne yapılıp patik bitirilir.35 zincir çekilir.

Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. Son ilmeğe 5 tane ikili trabzan yapılıp dönülür. Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. Son ilmeğe 5 tane ikili trabzan yapılır. 3 zincir çekilip üst sıraya çıkılır. Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. Başta ve sonda yapılan 5 tan ikili trabzanın üstüne her ilmeğe çift batarak ikili trabzan yapılır. Bu şekilde 1 sıra daha örülüp, taban tamamlanır.

Siyah iple ilk ilmeğe zincir çekmeden 3 tane ikili trabzan yapılır. 2 ilmek atlanır 3.ncü ilmeğe 3 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür. Turuncu iple ikili trabzan gruplarının arasında kalan boşluğa 3 tane ikili trabzan yapılır. Zincir çekmeden sonraki boşluğa geçilir. 3 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür. Mavi ve siyah iple aynı şekilde 1’er sıra örülür.

Patiğin üstü nasıl örülür?

Turuncu iple 30 zincir çekilir. Taban örgüsü dışa doğru katlanıp, resimde görüldüğü gibi dikilir. Geri kalan bölümüne siyah iple sıkiğne yapılıp toplanır.