Gündem

Deprem sonrası ortaya çıktı! Çarpıcı açıklama: Bomba kat!

Bir apartmanın önceki ve sonraki hali fotoğrafını yorumlayan Prof. Dr. Oğuz Çelik, bu detaya dikkat çekti: Bu tür katlara ‘bomba kat’ ismi veriliyor…

İzmir’de meydana gelen deprem sonrası ortaya çıkan çarpıcı fotoğraflardan biri olan bir apartmanın önceki ve sonraki hali fotoğrafını İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Çelik CNN TÜRK’te yorumladı.

İzmir Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve Bursa’da da dahil olmak üzere Ege ve Marmara bölgesinde hissedildi.

CNN TÜRK’e katılan İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Çelik “Zemin kattaki duvarların olmadığı yerde tamamen pencereler var. Bu bizim yumuşak kat dediğimiz problemi ortaya çıkarıyor. 4-5 katlı binalarda bu çok yapılır. Binanın bu katı bir şekilde duvarların süreksizliği nedeniyle zayıf hale geliyor. Binanın yük taşımasına sebep oluyor. Bu tür sistemler güney Avrupa’daki pek çok şehirde karşılaşılan sistemlerden birisi. Çok önemli bir düzensizlik durumu ortaya çıkıyor. Bu tür katlara bazıları ‘bomba kat’ ismini veriyor. Çünkü burada bina kapasitesini yitirdiği an göçmeye başlıyor.

Çoğu zaman bir sorun binanın yıkılması için sebep oluyor. Binanın içerisindeki taşıyıcı elemanların düzenli olmadığı sonucu ortaya çıkabilir.” ifadelerini kullandı.