Ana sayfa Sağlık Demir vitamini içeren besinler!

Demir vitamini içeren besinler!

6
0
PAYLAŞ

Demir eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Eksikli halsizlik, saç dökülmesi, soğuk el ayaklar …

Demir vitamini içeren besinler! Vücudunuzun demir vitaminini bol miktarda karşılayacak bu besinler sayesinde hastalıklara savaş açabilirsiniz. Sağlıklı ve düzenli beslendiğiniz zaman vücut direnciniz iki kat daha yükselmektedir.
Kuruyemiş ve kuru meyve:
Demir açısından zengin bir aperatiftir. Kaju veya antep fıstığı ile başlayın. Kuru üzüm, kuru erik, hurma veya şeftali gibi kurutulmuş meyve ekleyin.
Pekmez:
Özellikle karadut ve keçiboynuzu pekmezi iyi bir demir kaynağıdır. 100 gram pekmez yaklaşık olarak 400 mg kalsiyum, 10 mg demir içerir.
Yumurta:
Kahvaltıda iyi haşlanmış bir yumurta ve yanında tam buğday ekmeği yiyerek demirden zengin beslenmiş olabilirsiniz. Ancak tek şartla! Bu besinleri tüketirken yanında demir emilimini engelleyen kahve ve çayı öğünden 40 dakika sonraya bırakın veya açık bir çay tüketin.
Tahıllar:
Özellikle kahvaltıda buğday, kepek ya da yulaf katkılı ekmekleri tercih edin. Demir içeriği, beyaz ekmeğe oranla tam tahılların daha yüksektir.
Balık:
Diyetinize demir eklemenin yollarından biri de balıktır. Balık, yüksek protein ve bol Omega 3 yağ asidi içeren bir kaynaktır. Özellikle tuna, sardalye, uskumru ve mezgit demirden zengin balıklardır. Böylece hem demirden zengin beslenmiş hem de Omega 3 alarak kalp hastalıklardan korunma ihtimalini artırmış olursunuz.
Koyu yeşil yapraklı sebzeler:
Eğer lezzetli bir garnitür arıyorsanız, ıspanak, lahana ve karalahana sizin için çok iyi bir demir kaynağı olabilir. Bitkisel kaynaklı demirin hayvansal kaynaklara göre vücutta kullanımının çok daha düşük olduğunu unutmayın.